Strona główna > Zdrowie > Eksperci proszą świat o pomoc w zakazaniu związanego z rakiem glifosatu Monsanto

Eksperci proszą świat o pomoc w zakazaniu związanego z rakiem glifosatu Monsanto

W otwartym liście do Chin [open letter to China], dziesięć europejskich non-profit grup poprosiły naród chiński o podjęcie akcji pomocy w celu oczyszczenia zasobów żywności świata, która została skażona Round Up i glifosatem.

a

Tę akcję zainspirowała ostatnia panel nowotworowa WHO, która ogłosiła, że glifosat jest „prawdopodobnym czynnikiem rakotwórczym” dla człowieka [that declared glyphosate as]. List napisano do chińskiej ambasady, i zaadresowano do narodu chińskiego, bo ich kraj jest największym producentem glifosatu (mimo że w większości opryskuje się nim rośliny w USA i innych krajach). Chiny są także największym importerem Round-up Ready GMO soi.

Odkryto, że soja GMO skaża cały łańcuch pokarmowy glifosatem – od rośliny do karmionego nią zwierzęcia, aż do ludzkich embrionów. Ślady glifosatu znaleziono w naszej krwi, moczu i mleku matek. [our blood, urine, and mother’s breast milk.]

W liście otwartym te grupy nawiązują do niedawnego oświadczenia [this recent statement] Argentyńskiej Federacji Pracowników Służby Zdrowia reprezentującej 30.000 członków:

„Glifosat wywołuje nie tylko raka. ma także związki ze zwiększoną liczbą spontanicznych aborcji, wad wrodzonych, chorób skóry oraz układu oddechowego i neurologicznego”.

Z tym oświadczeniem wyszli argentyńscy lekarze, którzy zgromadzili doświadczenia z pierwszej ręki na przestrzeni wielu lat o chorobotwórczym glifosacie. I to po części spowodowało zakaz stosowania glifosatu w tym kraju.

Inne kraje są chętne do wydania zakazu glifosatu, zwłaszcza tam gdzie ta substancja chemiczna stosowana jest jako „osuszacz” [ang. desiccant] przed zbiorami zboża i innych roślin.

Ponadto grupy te potwierdzają, że oryginalną zgodę na stosowanie glifosatu wydały kraje które albo mają złe informacje o jego toksycznych skutkach, albo wobec których zastosowano oszustwo naukowe.

Mówią, że raporty naukowe o bezpieczeństwie glifosatu (Round-up) są niemożliwe do sprawdzenia przez niezależnych ekspertów, bo Monsanto poprosiło by traktowano je jako tajemnice handlowe [treated as trade secrets].

Teraz prośba do władz chińskich żeby naciskały na Monsanto o dostęp do tych badań, niektóre z nich mają więcej niż 35 lat, ale zawierają dowody na powstawanie złośliwych guzów u zwierząt którym podawano małe ilości glifosatu w pokarmie.

Sygnatariusze listu proszą chiński rząd o natychmiastowe zaprzestanie produkcji i sprzedaży glifosatu (Round-up), i zaprzestanie importu produktów Roundup Ready z USA, Argentyny i Brazylii.

Co więcej, wołają o sprawdzanie glifosatu (np. w ludzkim moczu i mleku karmiących matek), oraz o badanie epidemiologiczne opracowane dla sprawdzenia wpływu glifosatu/Round-up na zdrowie człowieka.

W imieniu sygnatariuszy dr Brian John powiedział:

„Uważamy, że działamy tu w imieniu obywateli Europy, którzy są bardzo zaniepokojeni GMO i środkami chemicznymi wchodzącymi z nimi do łańcucha pokarmowego. Od lat jesteśmy przekonani co do wzrastającego wpływu glifosatu/Round-up na zdrowie publiczne, i są stałe naciski po obu stronach Atlantyku, by te śmiertelne chemikalia zostały wycofane z rynku.

Ale jest do pokonania wiele przeszkód politycznych i komercyjnych, i dlatego apelujemy do jednej z największych ekonomii świata by rozpoczęła proces oczyszczania systemu globalnej podaży żywności i ochrony zdrowia ludzi na tej planecie”.

 W imieniu grupy „Beyond GMO” Pat Thomas powiedział:

„Zbyt długo udawaliśmy, że GMO to problem kogoś innego, że w UE jesteśmy jakoś chronieni albo odporni na jej szkodliwe skutki. GMO to światowy problem – rosnące i globalne zagrożenie dla zdrowia, środowiska i bezpieczeństwa żywności, i musimy zmusić rządzacych do zajęcia się zgromadzonymi przez lata i alarmującymi dowodami i odpowiedzialnego działania w celu rozwiązania tego problemu.

Nie możemy polegać na Ameryce, która zbyt długo działała jako de facto filia marketingowa przemysłu biotechnologicznego, by działała odpowiedzialnie. Ale, jako jedna z największych gospodarek świata, Chiny mają siłę by zmienić grę i działać jakby liczyła się przyszłość”.

 Christina Sarich

Tłum. Ola Gordon

Źródło: http://naturalsociety.com/experts-ask-world-to-help-ban-monsantos-cancer-linked-glyphosate/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *