Strona główna > Świat > Ekonomiczny aspekt upadku Zachodu

Ekonomiczny aspekt upadku Zachodu

Zwycięstwo Rosji nad sponsorowanymi przez CIA terrorystami w Syrii, spowodowało zaostrzenie konfliktu na Donbasie, a także wprowadzenie przeciw Federacji sankcji gospodarczych „z piekła rodem”, między innymi za….Jej działalność terrorystyczną !

Zachód w swych poczynaniach już dawno przekroczył granicę absurdu . Na dodatek rozpad w zwolnionym tempie amerykańskiego imperium spowodował niespójność w jego polityce i działaniach.

Obecnie w Waszyngtonie funkcjonuje niezależnie kilka ośrodków władzy: Biały Dom, Pentagon, Departament Stanu, Kongres, Departament Skarbu, itp.

W sytuacji wewnętrznej spowodowało to początek „zimnej (jak na razie) wojny domowej” pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Trumpa, oraz jeszcze większy chaos w sytuacji międzynarodowej.

Reformy podatkowe, wbrew reklamie, nie mogą przynieść pozytywnych efektów, a jedynie fikcyjny wzrost PKB, który w 75% składa się z dochodów bankowości, ubezpieczeń i handlu nieruchomościami tzw. sektora FIRE . Sektor ten nie odzieje, nie nakarmi i nie ogrzeje populacji, a obietnice Trumpa sprowadzenia na powrót do Stanów sektora produkcyjnego z Chin i innych państw, nie może się powieść.

 Zarówno Prezydent, jak i „renomowani ekonomiści” nie są w stanie pojąć, że proces taki różni się od transferu finansowego w sposób zasadniczy, wymaga czasu, znajomości wszystkich detali technologicznych, a przede wszystkim specjalistów, który rozpierzchli się po Ameryce, sprzedając hamburgery, wegetując na zasiłkach dla bezrobotnych, lub wcześniejszych emeryturach. Z masy tej stworzyć ponownie sprawny mechanizm byłoby niezwykle trudno, nawet w odniesieniu do prostych konsumpcyjnych technologii, o gałęziach wysokotechnologicznych już nie wspominając.

Przy transferze mocy produkcyjnych za granicę amerykańskie korporacje zapewniały wsparcie techniczne w rozruchu przenoszonych linii produkcyjnych. Podobnego „gestu” ze strony zantagonizowanych przez Stany Chin i innych państw trudno jest oczekiwać. Tak więc zwykłym Amerykanom pozostaje dalsze zaciskanie pasa, aż do momentu upadku dolara, po którym nastąpi jakaś trudna do przewidzenia katastrofa.

Do tej pory Stany stosowały taktykę pojedynczego izolowania ofiar swej agresji ekonomicznej, czy militarnej. Inne zastraszone państwa współpracowały z Ameryką w nadziei uniknięcia losu kolejnej ofiary. Obecnie Trump atakuje jednocześnie sankcjami Rosję, Chiny, Iran, a nawet Turcję, Kanadę, czy Unię. Powoduje to koalescencję nowych anty-amerykańskich bloków, jak również coraz szybszą ucieczkę od coraz to mniej wiarygodnego dolara.

Otwartym pozostaje zasadnicze pytanie, czy imperium upadnie zanim doprowadzi do globalnego konfliktu militarnego ze wszystkimi jego konsekwencjami? Ale o tym w kolejnym artykule.

Ignacy Nowopolski

Za: https://www.salon24.pl/u/ignacynowopolskiblog/889180,ekonomiczny-aspekt-upadku-zachodu

Data publikacji: 18.08.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *