Strona główna > Bez kategorii > Egipt odrzuca wniosek USA o przeprowadzenie inspekcji irańskiego statku płynącego do Syrii

Egipt odrzuca wniosek USA o przeprowadzenie inspekcji irańskiego statku płynącego do Syrii

źródło: http://tipggita32.wordpress.com/2012/08/28/egypt-turns-down-u-s-request-to-inspect-iranian-arms-ship-on-way-to-syria/

Egipt ostatnio odrzucił amerykańskie żądanie zatrzymania irańskiego statku wiozącego broń do Syrii, donosi egipska gazeta Al-Ahram.

Wg raportu cytowanego w niedzielę przez Israel Radio, gen. Mohab Mamish, szef władz zarządzajacych Kanałem Suezkim powiedział, że flota egipska odrzuciła żądanie zatrzymania i przeprowadzenia inspekcji cargo na statku przepływającym przez kanał.

W zeszłym tygodniu, egipski urzędnik powiedział, że prezydent Mohammed Morsi weźmie udział w szczycie odbywającym się w Iranie pod koniec miesiąca, co jest pierwszą tego rodzaju wizytą egipskiego przywódcy od czasu, gdy stosunki z Teheranem zostały praktycznie zerwane dziesiątki lat temu.

Wizyta może oznaczać zbliżenie między tymi dwoma krajami po latach wrogości, szczególnie odkąd Egipt podpisał w 1979 r. traktat pokojowy z Izraelem, a Iran przeszedł kolejne fazy rewolucji islamskiej.

Pod rządami poprzednika Morsi’ego, Hosni Mubaraka, Egipt, w zdecydowanej większości kraj sunnickich muzułmanów, trzymał stronę Arabii Saudyjskiej i innych zdominowanych przez sunnitów państw arabskich, starając się izolować rządzony przez szyitów Iran.

Iran pogratulował zwycięstwa Morsi’emu, który ustąpił z szeregów Bractwa Muzułmańskiego, gdy został wybrany w czerwcu, co stało się wynikiem „islamskiego przebudzenia”. Jednak Morsi prowadzi politykę zapewniającą zachodnich sojuszników Egiptu, że ma własne zdanie i że Egipt różni się w pojmowaniu zakresu władzy oraz stanowisku wobec Iranu, co nie jest na rękę tym sojusznikom oraz państwom Morza Arabskiego, które są głęboko podejrzliwe wobec wpływów Iranu.

Egipt w obecnej chwili jest przywódcą Ruchu Krajów Niezaangażowanych, organizacji stworzonej podczas Zimnej Wojny, aby wspierać czynniki rozwoju państw rozwijających się, a ma przekazać to przywództwo w ręce Iranu podczas spotkania ruchu NAM w Teheranie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.