Strona główna > Bez kategorii > Egipscy „siłowicy” sympatyzują z syryjskim prezydentem

Egipscy „siłowicy” sympatyzują z syryjskim prezydentem

Źródło: http://www.geopolityka.org/syria-2012/1972-egipscy-silowicy-sympatyzuja-z-syryjskim-prezydentem

Data publikacji: 03.01.2013

assadW ostatnim tygodniu grudnia na arabskich portalach społecznościowych można było zaobserwować falę wpisów entuzjastycznych wobec syryjskiego prezydenta Bashara al-Assada.

Większość jego sympatyków to członkowie egipskich ugrupowań świeckich, przegranych w referendum w sprawie nowej konstytucji. Sympatie dla syryjskiej głowy państwa wyrażają ci, którzy wcześniej wprost popierali Hosni Mubaraka i Ahmeda Shafika. Można dostrzec w tym ironię historii. H. Mubarak nie był nigdy przyjacielem al-Assada i z niechęcią spoglądał na sojusz Syrii z Iranem i szyickim Hezbollahem.

Przeprowadzone na Facebooku badania pokazały, że 87% ankietowanych nazywa al-Assada „lwem świata arabskiego”. Pojawiła się również fala publikacji w mediach, związanych z ugrupowaniami egipskich „siłowików” , w których wyrażano się z sympatią w stosunku do syryjskiego prezydenta. Główną jej przyczyną jest fakt, że al-Assad prowadzi walkę przeciwko ugrupowaniom salafickim. Są to te same siły, które, z pomocą państwa zachodnich, zdobyły władzę w Egipcie.

31 grudnia pojawił się „przeciek” z oficjalnych rozmów między specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligii Arabskiej Lakdahrem Brahminim i syryjskim prezydentem. Bashar al-Assad miał przekazać L. Brahminiemu swego rodzaju „ultimatum”: „Jeśli Amerykanie nie przestaną angażować się w konflikt to ich interesy staną się uzasadnionym celem. Zachód powinien uznać, że Syria jest centrum świata arabskiego i tam leży przeznaczenie regionu i przeznaczenie Zachodu. Syria posiada w zanadrzu wystarczająco przykre niespodzianki. Ci, którzy uganiają się za koncesjami naftowymi i gazowymi w regionie powinni zrozumieć, że mogą zapomnieć o ropie i gazie, jeśli Syria zostanie zmuszona do podjęcia radykalnych środków”.

Na podst.: http://postskriptum.me/2012/12/31/asad2013/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.