Edward Snowden potępia Rosję za nowe przepisy o inwigilacji

W 2013 roku były agent amerykańskiej agencji NSA i CIA uciekł ze Stanów Zjednoczonych do Rosji, a jednocześnie ujawnił światu praktyki stosowane przez agencje w których pracował. Teraz Edward Snowden zaczął ostro krytykować kraj w którym otrzymał schronienie, gdy okazało się, że Rosja chce zatwierdzić własną ustawę antyterrorystyczną.

a

Nowe przepisy zostały zaproponowane przez Irinę Jarowają, przewodniczącą Komisji ds. Bezpieczeństwa i Walki z Korupcją. Proponuje ona aby rosyjscy operatorzy telefonii komórkowej przechowywali szczegóły wszystkich rozmów oraz wiadomości tekstowych przez 6 miesięcy, oraz informacje dotyczące daty, czasu i osoby która wykonywała połączenia/pisała wiadomości przez 3 lata. Dostawcy jakiejkolwiek formy komunikacji elektronicznej będą musieli zapewnić służbom klucz który pozwoli odszyfrować wiadomości.

Co więcej, ustawa obniży wiek odpowiedzialności karnej za liczne rodzaje przestępstw do lat 14, pozwoli karać osoby które nie zgłaszają przestępstw i przewiduje drastyczne zwiększenie kar np. za nawoływanie w sieci do masowych protestów, popieranie separatyzmu czy „działań terrorystycznych”. Władze będą mogły w wielu przypadkach pozbawiać obywatelstwa rosyjskiego i odmawiać osobom podróżowania do Rosji za niektóre przestępstwa, w tym za umieszczanie „niewłaściwych” treści w internecie. Ustawa skupia się również na osobach które mają lub starają się o podwójne obywatelstwo i w pewnym stopniu ogranicza wolność religijną.

a

a

W zeszłym tygodniu ustawa antyterrorystyczna została przyjęta w rosyjskim parlamencie i musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę Federacji zanim zostanie podpisana przez prezydenta. Edward Snowden po raz pierwszy publicznie ostrzegł przez masową inwigilacją Rosjan. Uważa się że ustawa ma przygotować kraj na wybory parlamentarne które odbędą się już we wrześniu. Władimir Putin już zapowiadał że zagraniczne służby będą próbowały ingerować w rosyjską politykę lub zechcą doprowadzić do jakiegoś zamieszania, dlatego też ogłoszono powstanie Gwardii Narodowej. Jeśli Edward Snowden będzie zajmował się jawną krytyką państwa w którym obecnie przebywa to prędzej czy później może zostać uznany za wciąż czynnego amerykańskiego agenta i zostanie wydalony, lub trafi do więzienia.

John Moll

Źródła:

https://meduza.io/en/feature/2016/06/22/irina-yarovaya-s-anti-terrorist-war-on-civil-rights

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/06/26/snowden-denounces-russias-unworkable-and-unjustifiable-surveilla/

Za: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/edward-snowden-potepia-rosje-za-nowe-przepisy-o-inwigilacji

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *