Strona główna > Bez kategorii > E-book: Jak się odżydzać. Poradnik dla wszystkich Polaków

E-book: Jak się odżydzać. Poradnik dla wszystkich Polaków

Interesująca broszura pod wymownym tytułem „Jak się odżydzać. Poradnik dla wszystkich Polaków” z 1913 r. do wglądu oraz pobrania w Bibliotece Narodowej. Fragment:

Odżydzanie się—to dziś najważniejszy, podstawowy punkt programu każdej u nas pracy społecznej. Kto tylko bowiem baczniej wn.kawe wszelakie dziedziny, istniejących u nas stosunków, wszędzie, w większym lub mniejszym stopniu, odnajdzie rdzę żydowską, widome piętno zżydzenia.

Niemożna się dziwić temu wynikowi, na który się składał cały splot przyczyn. Proces zażydzania Polski datuje się już od sześciu wieków. Ale jej wielostronne zżydzenie, nie dające się pomyśleć nawet jeszcze przed laty kilkudziesięciu, nastąpiło dopiero w ostatniem półwieczu. Wiadomo dlaczego tak się stało. W ojców i dziadów naszych, w momencie wielu gorączkowych złudzeń, potrafił przemyślny Izrael wmówić i tę piękną ułudę, że społeczność żydowska jest naipodatniejszym materjałem dla zupełnego zasymilowania się z narodem polskim pod szczytnem hasłem: „dzieci jednej ziemi”.

Szukaj broszury w:

Biblioteka Narodowa – kliknij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.