Strona główna > Świat > Dziennikarz: „Każda wojna poprzedzona jest wielkim medialnym kłamstwem”

Dziennikarz: „Każda wojna poprzedzona jest wielkim medialnym kłamstwem”

Afganistan, Irak, Libia.. i może Syria również? Ten dziennikarz śledczy zwraca uwagę na kilka ważnych podobieństw.

Machel Collon jest belgijskim pisarzem, dziennikarzem i historykiem, którego szczera postawa na zachodni imperializm i propagandę jest porównywalna do byłego żołnierza piechoty morskiej Kena O’Keefe czy irlandzkiego repertera Gearoida O’Colmaina (obaj mają wiele do powiedzenie w tej kwestii w następstwie ataków w Paryżu).

W tej transmitowanej w telewizji debacie z francuskiej TV, Collon roznosi na strzępy kłamstwa głównonurtowych mediów i zachodnią politykę zagraniczną w inteligentnym pomstowaniu przeciwko rażącej hipokryzji Stanów Zjednoczonych, Francji i innych ich sojuszników. Debata ta miała miejsce w 2011 roku, tuż przed inwazją na Libię, i jako taka koncentrowała się na tym, czy zachód powinien się angażować, czy nie. Jednakże, każdy jeden punkt, który porusza, mógłby dotyczyć Syrii- i nie tylko to, słowa Collona służą również jako ostrzeżenie na temat tego, czego możemy oczekiwać, jeśli Zachód najedzie na Iran w przyszłości.

Collon mówi:

„Uważam, że było by rozważnym pamiętać, że każda wojna jest poprzedzona wielkim medialnym kłamstwem. Kiedy USA zaatakowały Wietnam, mówiono, że to przez to, że dwa wietnamskie okręty wojenne zaatakowały ich flotę; to była nieprawda. Kiedy zaatakowaliśmy Irak, stało się to ponieważ mieli mieć broń masowej zagłady, że współpracowali z Al Qaedą. To była nieprawda. Kiedy zaatakowaliśmy Afganistan, stało się tak, ponieważ byli odpowiedzialni za 11. wrześnie. To była nieprawda. Istnieje medialne kłamstwo dla [uzasadnienia] każdej wojny. Później dowiadujemy się, że jest to nieprawda, ale szkoda jest już wyrządzona”.

Punkty Collona wspierają ostatnie twierdzenia poczynione przez niemieckiego dziennikarza, że wszystkie informacje medialne są kontrolowane.

Kontynuuje:„Mówi się nam, że Kaddafi strzela do cywilów; mam zobaczyć na to dowody (patrząc na nagranie po fakcie przypomina nam ono, że nigdy ich nie dostaliśmy). Zauważa, że Kaddafi obraził Izrael i Zachód przez wspieranie Palestyny i nacjonalizację libijskiej ropy, co uczyniło go wrogiem EXXONu, Total’u i BP. Collon również poprawnie stwierdza, że rządy Egiptu i Tunezji były wcześniej wspierane przez USA. Ale Biały Dom obawiał się, że jeśli te dwa kraje dalej by się rozwijały, razem z Libią mogły by spowodować geopolityczny koszmar dla Izraela… więc obaj przywódcy (Ben Ali i Mubarak) zostali usunięci podczas Arabskiej Wiosny.

a

Czym jest poświęcenie wg żołnierzy, a czym jest naprawdę…

„Jakie są kryteria, według Europy i USA, do rozróżniania dobrych Arabskich {krajów} od złych?”, pyta Collon, atakując niestałość i podwójne standardy Zachodu. Przechodzi do zasugerowania kilku z nich. Czy ‚dobre’ arabskie kraje to te, które utrzymują demokratyczne wybory? Palestyna właśnie to zrobiła, zwraca uwagę Collon, lecz wybór głosujących (Hamas wygrał 56%) został zlekceważony. Palestyński prezydent otrzymał ledwie 2% głosów poparcia, ale został wsparty przez Zachód. Jest on dobrym Arabem, czy złym Arabem, pyta Collon?

”Cóż, z pewnością jest zły jeśli chodzi o nieuznawanie demokracji. Ale nie, według Zachodu jest dobry. A nie ci Palestyńczycy, których zbombardowaliśmy, ponieważ nie zagłosowali właściwie”. Przechodzi on do listy przestępstw Arabii Saudyjskiej, w znacznej mierze ignorowanych przez Zachód, bo kraj ten postępuje tak, jak mu się każe.”Dobry Arab, w ostatecznym rozrachunku, to taki, który klęczy, daje swoją ropę Stanom, i ten sam dokładnie człowiek będzie zdolny do traktowania kobiet jako niewolników, popełniać tortury i terroryzm, i nigdy nie będzie ukarany przez Sarkozy’ego {ówczesnego prezydenta Francji} czy Obamę”, mówi Collon do zwracając się do widzów.

By Sophie McAdam

Źródło: http://anonhq.com/journalist-each-war-is-preceded-by-a-big-media-lie/

Tłum. Work Buy Consume Die

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 1 =