Strona główna > Świat > Ukraina > Dzień Obrońcy Ukrainy: w rocznicę utworzenia UPA Ukraińcy po raz pierwszy obchodzą święto narodowe

Dzień Obrońcy Ukrainy: w rocznicę utworzenia UPA Ukraińcy po raz pierwszy obchodzą święto narodowe

Dzień Obrońcy Ukrainy po raz pierwszy będzie obchodzony dziś na poziomie państwowym. Nowe święto prezydent Petro Poroszenko przeniósł z dnia 23 lutego na 14 października – dzień powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Było to bojowe skrzydło Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która w czasie II Wojny Światowej (ros. – Wielkiej Wojny Ojczyźnianej) walczyła przeciwko Armii Sowieckiej. Na cześć święta radykałowie organizują w Kijowie swój coroczny marsz.

a

Dziś, 14 października, Dzień Obrońcy Ukrainy po raz pierwszy obchodzony jest w kraju na poziomie państwowym. Nowe święto ustanowiono zamiast Dnia Obrońcy Ojczyzny, który był tradycyjnie obchodzony na Ukrainie w dniu 23 lutego. Teraz został on dopasowany do daty powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

W tym dniu w Kijowie radykałowie przeprowadzą marsz na cześć utworzenia bojowego skrzydła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W marcu br. Rada Najwyższa ogłosiła dzień 14 października dniem wolnym, dlatego, jak się podkreśla, w tym roku radykałowie ze szczególnym zapałem podchodzą do organizacji imprezy.

Marsz zorganizują nacjonalistyczna partia „Swoboda” i ekstremistyczna organizacja „Prawy sektor”, zakazana w Rosji. Radykałowie zamierzają rozpocząć marsz o godzinie 12:00 czasu lokalnego na Placu Świętego Michała, a zakończyć swoją akcję przy budynku aresztu tymczasowego SBU.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko udzielił szczególnej uwagi nowemu świętu: na tydzień przed uroczystą datą wystąpił z oświadczeniem, w którym polecił, aby w tym dniu ” organizację imprez traktować z nadzwyczajną odpowiedzialnością,” – informują RIA Novosti.

Ponadto, w stolicy na Placu Świętego Michała z okazji święta odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego, w której ukraiński przywódca weźmie udział.

Przypomnijmy, dnia 14 października 2014 roku Poroszenko zatwierdził w kraju nowe święto państwowe – Dzień Obrońcy Ukrainy. Dekretem tym uznał za nieważny dekret swego poprzednika, Leonida Kuczmy, według którego w kraju w dniu 23 lutego, podobnie jak w Rosji, był obchodzony Dzień Obrońcy Ojczyzny.

Na początku kwietnia 2015 roku w Kijowie przyjęto ustawę w sprawie uznania organizacji OUN-UPA, przy aktywnym poparciu których powstała dywizja SS „Galizien” (pol.-„Galicja”, ukr.- „Hałyczyna” – od A.L.), za bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku oraz zapewnienia ich członkom praw do zabezpieczeń socjalnych.

Ponadto, zgodnie z przyjętymi na Ukrainie ustawami, kraj obecnie rezygnuje z wymieniania nazwy „Wielka Wojna Ojczyźniana”, zamiast tego będzie używane tylko wyrażenie „II Wojna Światowa”.

a

Zdjęcie:

RIA Novosti. 22 stycznia 1944 r., w miejscowości Buszcze banderowcy zabili kobietę i dwójkę dzieci (polska rodzina Popielów). Czystki dokonali bojownicy UPA.

Według szacunków historyków, z rąk OUN-UPA zginęło około 1 miliona osób, w tym około 200 tysięcy Polaków. Społeczeństwo wzywa się, aby nie zapominać, na przykład, o Rzezi Wołyńskiej – masowych mordach, dokonanych w 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach polskich na Wołyniu, którego terytorium do września 1939 roku głównie był częścią Polski.

 

Wcześniej na ten temat:

Multimedia: W Polsce oburzenie z powodu wybryków neonazistów z Ukrainy

Multimedia: Ukraińskie władze zakazały rozpowszechniania książki o historii UPA

Piotr Poroszenko wezwał do wychowywania młodzieży w duchu UPA

 

Źo:

День защитника Украины: В годовщину образования УПА украинцы впервые отмечают национальный праздник

Оригинал новости RT на русском:

https://russian.rt.com/article/123437

14.10.2015

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

16.10.2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *