Strona główna > Polska > Dzień Judaizmu w Kościele, celem – odkrywanie wspólnych korzeni

Dzień Judaizmu w Kościele, celem – odkrywanie wspólnych korzeni

Odkrywanie wspólnych korzeni i historii, to zasadniczy cel obchodów Dnia Judaizmu w polskim Kościele katolickim – podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.

Pan Rafał Markowski
Pan Rafał Markowski

W najbliższy wtorek po raz dwudziesty obchodzony będzie Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Jak powiedział PAP bp Markowski obchodom ma towarzyszyć „wewnątrzkościelna refleksja nad judaizmem”, pomocna w odkrywaniu korzeni judaistycznych chrześcijaństwa, pogłębieniu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”.

Biskup poinformował, że tegoroczne centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą w Kielcach – planowane jest m.in. spotkanie przed pomnikiem pamięci Żydów z kieleckiego getta, nabożeństwo biblijne w bazylice katedralnej, wieczór psalmów w Kieleckim Centrum Kultury.

Bp Markowski podkreślił, że tegoroczny Dzień Judaizmu odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść”. Jak wyjaśnił, słowa te przywołują „tragizm losu całego narodu, ze świadomością Bożego wybrania z jednej strony, a doświadczeniem z drugiej”. Zwrócił uwagę, że tematyka wokół tegorocznego hasła niesie w sobie wiele pytań, na które katolicy i żydzi będą wspólnie poszukiwali odpowiedzi, gdyż obchody Dnia Judaizmu są też okazją do wspólnej teologicznej i egzystencjalnej refleksji.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu jest inicjatywą Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie pod hasłem: „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm”. Od tamtej pory obchody odbywały się w największych polskich miastach. W ubiegłym roku miały miejsce w Sandomierzu. (PAP)

skz/ bos/

Za: http://www.gazetawarszawska.com/antykosciol/5177-dzien-judaizmu-w-kosciele-celem-odkrywanie-wspolnych-korzeni

Data publikacji: 12.01.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *