Jak donosi KAI: — ” “Pan jest moją mocą, (…) Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15,2) – to hasło XVII Dnia Judaizmu, którego centralne obchody zaplanowano na 16 stycznia 2014 r. Zazwyczaj Dzień Judaizmu obchodzony jest 17 stycznia, lecz tym razem z racji zbieżności tej daty z szabasem, przesunięto obchody o jeden dzień. Oprócz centralnych uroczystości w Sandomierzu, Dzień będzie też obchodzony w całym kraju. […] W programie centralnych obchodów Dnia Judaizmu w Sandomierzu wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Miachael Schudrich oraz ambasador Izraela Zvi Rav Ner”….
“wszystkie diecezje, a poprzez diecezje wszystkie parafie, otrzymają do wykorzystania program nabożeństw liturgii Słowa wraz z czytania- mi, z homilią przygotowaną w tym roku przez ks. Wiesława Dawidowskiego, z przesłaniem przewodniczącego Komitetu i z modlitwą wiernych”. “…jak nauczał Jan Paweł II – religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz “czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.”
_______________________
Jak podaje Wikipedia: Dzień Judaizmu – jest świętem (!!!) w polskim Kościele katolickim, ustanowionym przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, obchodzonym corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dzień Judaizmu ma na celu ponowne odkrycie więzi z judaizmem poprzez wgłębienie się we własną (katolików) tajemnicę.
Dzień Judaizmu – http://www.brewiarz.pl/czytelnia/judaizm.php3
„Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jest on obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a więc 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem “Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm”.
(Jak wiemy, Pan Jezus tego spotkania nie przeżył – emjot]
Co roku centralne obchody tego Dnia odbywają się w jednym z polskich miast. Poszczególne diecezje przygotowują na ten dzień specjalne wezwania modlitwy powszechnej, organizują nabożeństwa Słowa Bożego, rozważania biblijne, spotkania modlitewne czy spotkania z przedstawicielami gmin żydowskich. Odbywają się także okolicznościowe koncerty muzyki, sesje popularnonaukowe czy zwiedzanie synagog. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu; jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Powołany w 1996 r. Komitet jest kontynuacją Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. W 2013 roku Dzień Judaizmu obchodzony jest w Polsce po raz szesnasty. Miejscem ogólnopolskich obchodów, których mottem są słowa “Ja jestem Józef, brat wasz” (Rdz 45, 4), jest Opole. Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlczika obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 6 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys. Warto dodać, że Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii.”
________________________
Oprac. emjot
Źródło: http://forumdlazycia.wordpress.com/2014/01/06/dzien-faryzeizmu-w-kosciele-katolickim-w-polsce/
Zobacz koniecznie: