Strona główna > Polska > Dzień antychrystów w Kościele katolickim

Dzień antychrystów w Kościele katolickim

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim – 17.01.2017

a

– Celem obchodów Dnia Judaizmu jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzięki tym obchodom, pojawia się też sposobność do pogłębienia świadomości chrześcijan o swoich początkach – mówił o obchodach Dnia Judaizmu ks. Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.

17.01.2017 ks. Krzysztof Ołdakowski: byliśmy pierwsi, jeśli chodzi o pomysł na Dzień Judaizmu

Biskup Jan Piotrowski podczas uroczystości przed Pomnikiem Menora i Murem Pamięci przy budynku dawnej synagogi w Kielcach, gdzie odbywają się centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Biskup Jan Piotrowski podczas uroczystości przed Pomnikiem „Menora” i Murem Pamięci przy budynku dawnej synagogi w Kielcach, gdzie odbywają się centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w PolsceFoto: PAP/Piotr Polak

Ksiądz Krzysztof Ołdakowski wyjaśniał, że główne obchody Dnia Judaizmu odbywają się w Kielcach ze względu na trudną pamięć o Treblince oraz pogromie kieleckim. – To jest wyjątkowa okazja, by poznać ślady obecności oraz odświeżyć pamięć. Przywracanie pamięci o tym, co się dokonało odbywa się nie po to, by roztrząsać, ale też po to, żeby leczyć się z miękkiej formy antysemityzmu, jaką jest ignorancja, niewiedza, brak świadomości o tym, co spotkało naród żydowski na ziemiach polskich – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, „Dzień Judaizmu przyczynił się bardzo do zmiany świadomości”. – Jest to ważny dzień w kalendarzu Kościoła, co roku przywiązujemy wielką wagę do tego. Oprócz obchodów centralnych z udziałem gości zagranicznych, na poziomie lokalnym odbywa się bardzo wiele inicjatyw. To są spotkania, modlitwy, sesje naukowe, wędrówki po śladach żydowskich. W każdym większym mieście obchodzony jest Dzień Judaizmu – on naprawdę zmienia świadomość – wspominał ks. Krzysztof Ołdakowski.

Według ks. Ołdakowskiego data wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Izraelu jest nieprzypadkowa. – Widzieliśmy prezydenta pod Ścianą Płaczu, miejscu bardzo szczególnym. To jest trochę tak, że pod tą ścianą stajemy się trochę Żydami, wchodzimy w ich sposób przeżywania przeszłości, Boga. Papieże również modlili się pod tą ścianą razem z Żydami w sposób dla nich charakterystyczny. To jest bardzo ważny znak, że można być z innymi, pozostając równocześnie sobą – stwierdził ksiądz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk

http://www.polskieradio.pl/130/2787/Artykul/1716750,XX-Dzien-Judaizmu-w-Kosciele-Katolickim

Za: http://www.gazetawarszawska.com/antykosciol/5221-dzien-antychrystow-w-kosciele-katolickim

Data publikacji: 17.01.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *