Strona główna > Świat > Dzieci diabła. Krótka i szokująca historia izraelskich rzezi

Dzieci diabła. Krótka i szokująca historia izraelskich rzezi

Miło byłoby myśleć że, jak kiedyś ujął to izraelski oficer, „tym razem poszliśmy za daleko” – że mordy 17 nieuzbrojonych demonstrantów w Gazie przez izraelskich snajperów przez płot bezpieczeństwa w piątek doprowadziłyby świat do nałożenia sankcji na Izrael za jego postępowanie. Ale kiedy patrzysz na historię Izraela, zobaczysz, że rzeź była gotowym narzędziem w izraelskim kufrze wojennym; i Izraelczyków nie prześladuje się za ich dokonywanie. Mówiąc prawdę, kilku tych odpowiedzialnych później było premierami!

Tu, w większości z pamięci, jest błyskawicznie sporządzona lista rzezi, określona w [słowniku] Webstera jako mord „liczby zwykle bezradnych lub nie stawiających oporu istot ludzkich w okolicznościach okrucieństwa” (i tak, kilka z nich poprzedza powstanie państwa).

 1. Syjonistyczni bojownicy wysadzają w powietrze południowe skrzydło King David Hotel, mordując 91 osób, w większości cywilów, żeby oprotestować brytyjską władzę w Palestynie.
 2. Syjonistyczni bojownicy zabijają ponad 100 cywilów w wiosce Deir Yassin, znajdującej się na drodze do Jerozolimy. Ta akcja pomaga oczyścić drogę wojsku do Jerozolimy i przeraża tysiące innych Palestyńczyków uciekających ze swoich wiosek. Nazwa Deir Yassin staje się okrzykiem wiecowym dla Palestyńczyków na dziesięciolecia, choć nikt nie jest karany. Oficer odpowiedzialny za rzeź, Menachem Begin, 29 lat później został premierem Izraela.
 3. Podczas wypędzania Palestyńczyków ze środkowego izraelskiego miasta Lydda, złapano ponad 100 mężczyzn i trzymano meczecie, i później zamordowano (co opisuje nowa książka Reja-e Busailaha i innych). Ta akcja przeraża tysiące innych Palestyńczyków szukających schronienia na Zachodnim Brzegu.
 4. Setki palestyńskich cywilów zabijają wojska izraelskie w wiosce Al Dawayima , na zachód od Hebronu. Wielu zabito w barbarzyński sposób; zbrodnię zamiatano pod dywan przez wiele dziesiątków lat.
 5. Dowodzeni przez Ariela Sharona izraelscy żołnierze napadają na wioskę Qibya na okupowanym przez Jordanię Zachodnim Brzegu, i zabijają 69 osób, w większości kobiety i dzieci, w odwecie za wypad przez granicę, w którym zginęło 3 Izraelczyków. (Rzeź upamiętnia najnowsza powieść Nathana Englandera, wzmacniająca reputację Sharona jako oficera wymierzającego szybką i straszną zemstę na tych którzy krzywdzą Żydów, tym samym zapewniając mu uznanie.)
 6. Izraelscy żołnierze zestrzeliwują rolników w Kfar Qasim wracających z pól, którzy nie wiedzieli, że wcześniej tego dnia izraelski rząd nałożył na wioskę ostrą godzinę policyjną. Zastrzelono 48 palestyńskich obywateli Izraela, wiele kobiet i dzieci.
 7. Izraelscy żołnierze zabijają 275 Palestiyńczyków w Gazie w czasie kryzysu sueskiego. Rzeź udokumentował Joe Sacco w Przypisach w Gazie / Footnotes in Gaza.
 8. Izraelscy żołnierze rzekomo zabili dziesiątki egipskich więźniów wojskowych na Synaju podczas wojny 1967. Niektórzy mówią o setkach.
 9. Izrael zamordował 46 egipskich dzieci i ranił 50 innych w nalocie samolotowym na szkołę podstawową w egipskiej wiosce Bahr el-Baqar. Znana jako Rzeź Bahr el-Baqar, atak zupełnie zniszczył szkołę i był częścią Operacji Priha (Kwiaty) w czasie Wojny Wyczerpującej / War of Attrition.
 10. Rzezie Sabra i Shatilla Palestyńczyków w obozie dla uchodźców w Bejrucie dokonane przez libańskich bojowników falangistów. Ale izraelskie siły wojskowe sprawowały kontrolę na terenie i Ariel Sharon zezwala bojownikom wejść do obozu. Wymordowano między kilkuset i 3.000 Palestyńczyków. Sharon, który zmarł w 2014, uniknął kary za zbrodnie wojenne; faktycznie został premierem Izraela.
 11. Pierwsza rzeź w Qana ma miejsce kiedy izraelskie rakiety uderzają w budynki ONZ w płd. Libanie, gdzie zgromadziło się wielu uchodźców szukających schronienia podczas starć między Izraelem i Hezbollah. Zabito ponad 100 cywilów. „Izrael był powszechnie krytykowany, i USA interweniował by wyciągnąć swojego sojusznika z bagna” – pisze Avi Shlaim w Żelaznym murze / The Iron Wall.
 12. Druga rzeź w Qana w czasie wojny libańskiej, kiedy izraelskie rakiety uderzają w budynek poza wioską Qana, zabijając 36 cywilów, w tym 16 dzieci. Atak początkowo broniono jako reakcję na wystrzelenie z terenów cywilnych rakiet Katiusza na Izrael.

2008-2009. Podczas Operacji Płynny Ołów, izraelskiego ataku na Gazę po wymianie rakietowej kilka miesięcy wcześniej, w ciągu 22 dni zginęło ponad 1.400 Palestyńczyków, w większości cywilów. Wielu zmarło w Qana kiedy uciekali ze swoich domów do budynków ONZ i szkół, z nadzieją bezpiecznego schronienia. Rzeź wywołuje międzynarodowe potępienie, w tym Raport Goldsteina dla Rady Praw Człowieka ONZ o zbrodniach wojennych, ale Ameryka robi wszystko co może za prezydenta Obamy by bronić Izraela przed wszelkimi oskarżeniami, i nikogo nie postawiono przed sądem.

 1. W ciągu 8 dni Operacji „Filar Chmur”, Izrael zabija 160 Palestyńczyków w Gazie, większość cywilów. Ofensywa wzmacnia Netanyahu w badaniach opinii publicznej i wydaje się storpedowała historyczną ofertę ONZ dla Palestyny o państwowość.
 2. Kolejny izraelski atak na Gazę trwający 51 dni, morduje ponad 2.200 Palestyńczyków, większość cywilów. Rzeź słynie z mordów przez snajperów bezbronnych ludzi i z mordowania całych rodzin, 89 według niektórych władz, typowo wybitych w ich domach w ataku rakietowym. W jednym przypadku zabito 20 członków jednej rodziny. Międzynarodowa krytyka znowu jest bezzębna.

Źródło: If Americans Knew

Tłum. Ola Gordon

God’s Chosen People

Israeli Massacres: A Brief and Shocking History

Philip Weiss – 8.10.2019

https://www.paulcraigroberts.org/2019/10/08/gods-chosen-people-9/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.