Strona główna > Bez kategorii > Działaność Izraela w ramach NATO

Działaność Izraela w ramach NATO

Za: http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=8053&Itemid=56

Źródło: The Jerusalem Post, January 8, 2013

Tłumaczenie: Bob Kordecki

Data publikacji: 16.01.2013

Waszyngton

Według ostatnio otrzymanych informacji, po zaakceptowaniu prośby Turcji o zainstalowanie wyrzutni pocisków Patriot w tym kraju na granicy z Syrią, wyrażono rownież zgodę na uczestnictwo Izraela  w kursach i konferencjach organizowanych przez NATO w 2013 roku. Skłoniono Turcję do zelżenia jej negatywnego stanowiska w stosunku do Izraela. Turcja jako pełnoprawny członek NATO ostatnio przeciwstawiała się zwiększeniu udziału Izraela w działaniach NATO.  Dotychczas Izrael był uznawany za partnera NATO i jako taki uczestniczył w seminariach, ćwiczeniach, szkoleniach itd. Jednakże, według źródeł izraelskich, Turcja w ubiegłym roku nie chciała się zgodzić na rozszerzenie zakresu działalności państw współpracujących z NATO, takich jak Izrael.

NATO jest organizacją opartą o consensus, gdzie jeden z 28 pełnoprawnych członków może zawetować każdą decyzję, chociaż w praktyce prywatnymi kanałami wywierane są naciski, aby takie veto zostało wycofane. Ponieważ prośba Turcji o rozlokowanie wyrzutni pocisków Patriot została przyjęta, przy okazji udało się zaakceptować udział Izraela w planowanych na 2013 rok konferencjach i seminariach NATO. Zdaniem oficjalnych izraelskich czynników nie był to przypadek. Jeden z izraelskich dyplomatów stwierdził anonimowo, że „udział Izraela został zatwierdzony w ostatniej minucie i bez wątpienia decyzja o pociskach Patriot miała na to wpływ.” Jednakże, udział Izraela w planowanych na 2013 rok manewrach wojskowych nie został jeszcze poptwierdzony z powodu zaangażowania NATO w interwencji w Afganistanie,

w której Izrael nie uczestniczy.

Występujący anonimowo przedstawiciel NATO ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył związku pomiędzy obydwiema decyzjami a turecki dyplomata powiedział w wywiadzie dla Jerusalem Post, że „stanowisko Turcji w tej sprawie nie uległo zmianie.” Izraelski polityk powiedział, że to są tylko nieporozumienia między przyjaciółmi i nie powinny mieć wpływu ani na ogólną sytuację w NATO, ani na rolę jaką Izrael może odgrywać w tym pakcie. Mimo pewnego poluzowania oporów przeciwko różnym formom udziału Izraela w działaności NATO,

Izrael nie ma złudzeń co do zmiany ogólnej polityki Turcji w stosunku do żydowskiego państwa.  Izrael ma nadzieję, że jego stosunki z NATO zacieśnią się, ale liczy się z oporem Turcji w tej kwestii. Poprawne przed laty stosunki izraelsko-tureckie zaczęły się pogarszać po dojściu do władzy partii islamistów AKP a szczególnie po incydencie z flotyllą Mavi Marmara w 2010 roku, w czasie którego zginęło kilkunastu obywateli tureckich po akcji komadosów izraelskich na statek, który próbował przerwać blokadę Gazy.

Przedstawiciele NATO chcą skłonić obydwa ważne państwa śródziemnomorskie do pojednania,

co byłoby korzystne dla sojuszu.  Jeden z nich stwierdził, że „mamy wiele wspólnych interesów z Izraelem.” Można do nich zaliczyć: walkę z terroryzmem, bezpieczeństwo przestrzeni cybernetycznej, obronę przeciwrakietową, itd. Ponieważ jednak Turcja nie robi sekretu ze swojej opozycji wobec rozszerzenia udziału Izraela, problem powinien być  rozwiązany na drodze negocjacji pomiędzy obydwoma państwami.

Matthew Mark Horn były przedstawiciel Pentagonu, który brał udział w pracach NATO

oraz zapoczątkował program NATO -Izrael dla American Jewish Congress, powiedział, że wielu członków NATO jest sfrustrowanych postawą Turcji z powodu blokowania rozszerzenia udziału Izraela, ale trzeba rownież respektować stanowisko Turcji, zarówno ze względu na jej ważne strategiczne i geograficzne położenie. Zdaniem Horna, zaakceptowanie udziału Izraela w planowanej na 2013 rok działalności NATO to „bardzo pozytywny znak dla umocnienia pozycji Izraela” ale ostatecznie Izrael i Turcja muszą poprawić swoje wzajemne stosunki raczej na drodze bilateralnej niż multilateralnej. Obydwa państwa powinny usiąść do stołu, aby rozwiązać wszystkie dzielące ich sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.