Strona główna > NWO > W dużych angielskich miastach od 1 stycznia zostanie wprowadzona ogólna karta transportowa na autobusy

W dużych angielskich miastach od 1 stycznia zostanie wprowadzona ogólna karta transportowa na autobusy

W dużych angielskich miastach od 1 stycznia zostanie wprowadzona ogólna karta transportowa na autobusy. Smart-card (inteligentna karta) będzie podobna do karty Oyster, działającej od 2003 roku w Londynie.

a
Od stycznia 2015 r w Manchesterze zacznie działać nowy system płatności za autobusy. Następnie wspólną kartę transportową wprowadzą hrabstwa ceremonialne Tyne and Wear (największe miasto – Newcastle), Merseyside (największe miasto – Liverpool), South Yorkshire (największe miasto – Sheffield) West Yorkshire, jak również miasta Nottingham, Leicester i Bristol.

Inicjatywa wprowadzenia jednej karty transportowej w największych angielskich miastach należy do firm autobusowych Stagecoach, First, Arriva, Go Ahead i National Express. W projekt zainwestowano kilka milionów funtów.

Oczekuje się, że po wprowadzeniu nowego systemu płatności do niego dołączą małe firmy autobusowe, a następnie tramwaje i pociągi. W systemie tramwajowym Manchesteru MetroLink już działa inteligentna karta ‘get me there’. Czy zostanie ona włączona do nowego systemu nie jest określone.

Według autorów inicjatywy, nowa karta transportowa będzie większym projektem niż system Oyster w Londynie.

W Londynie, wprowadzenie Oyster doprowadziło do tego, że od lata 2014 roku w autobusach miejskich nie można zapłacić gotówką, turyści i mieszkańcy muszą używać karty inteligentnej, karty płatniczej lub wcześniej zakupionego biletu.

 Londyńska karta Oyster pozwala zapłacić za każdą formę transportu publicznego w stolicy Wielkiej Brytanii. Uzupełnić kartę można online, kartą kredytową lub gotówką w kasach i na stacjach. Ponadto, jest możliwość automatycznej płatności z rachunku bankowego posiadacza karty.

W tej chwili, karta transportowa, oprócz Londynu, działa w hrabstwie West Midlands. W projekcie o nazwie Swift bierze udział blisko 30 firm transportowych. W tej chwili karta działa tylko do opłaty za autobusy, ale w przyszłości planuje się rozszerzyć działanie na tramwaje i pociągi.

Źródło: http://3rm.info/52443-v-krupnyh-angliyskiy-gorodah-s-1-yanvarya-2015-g-vvedut-edinuyu-transportnuyu-kartu-dlya-avtobusov.html

Tłum. Ola Ka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *