Strona główna > Świat > Ukraina > DRL: Z punktu widzenia Czerwonego Krzyża – my już nie terroryści

DRL: Z punktu widzenia Czerwonego Krzyża – my już nie terroryści

aMiędzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKK) uznał ochotników z pospolitego ruszenia w Donbasie za „stronę w konflikcie”, oświadczył premier Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Borodaj.

„Teraz z punktu widzenia MKK nie jesteśmy ani terrorystami, ani bandytami”, – oświadczył Borodaj dziennikarzom w środę w Doniecku. Dziennikarzom zostało przedstawione odpowiednie memorandum organizacji, przekazuje Agencja РИА «Новости».

„Nasi jeńcy teraz, to – jeńcy, a nie złapani terroryści i bandyci. Stosunek do nich powinien być odpowiedni”, – powiedział premier DRL. Według jego słów, ze strony DRL do jeńców zalicza się co najmniej 600 osób. „Wiele osób porwano”, – dodał Borodaj.

Wcześniej w środę p.o. Ministra Obrony Michaił Kowal poinformował, że bojownicy armii ukraińskiej i ochotnicy pospolitego ruszenia w czasie rozejmu dokonują wymiany zakładników – według linii Ministerstwa Obrony udało się już dokonać wymiany ponad dziesięciu osób.

Borodaj oświadczył także w środę, że nie widzi „możliwości kontynuowania rozmowy” z Kijowem, ponieważ „to, co zrobiła grupa kontaktowa, nie miało żadnego znaczenia praktycznego”.

Przed tym dowództwo pospolitego ruszenia Donieckiej Republiki Ludowej oświadczyło o własnym prawie ignorowania ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy rozejmu, i wymieniło warunki, po których władze DRL będą gotowe rozpocząć negocjacje o przerwaniu ognia i wysłuchać propozycji Kijowa.

W ubiegłym tygodniu Poroszenko wydał rozkaz o przerwaniu ognia na tydzień czasu przez wszystkie pododdziały wojska ukraińskiego, biorące udział w operacji specjalnej na Wschodzie Ukrainy. Przedstawił także pokojowy plan dotyczący uregulowania. Pospolite ruszenie poparło inicjatywę o rozejmie.

Jednak bez względu na to, aktywne działania w regionie nie ustają.

1 komentarz:

Nina Burmistrowa, Sankt – Petersburg

Uznanie przez Organizacje Międzynarodową pospolitego ruszenia za stronę konfliktu daje wielkie możliwości. Teraz mogą oni liczyć i na pomoc humanitarną, lekarstwa, żywność, a także na pomoc w wywozie uciekinierów oraz przy wymianie jeńców. Dobra nowość.

Tłumaczył Janusz Sielicki

26.6.2014 r.

Źródło: http://www.vz.ru/news/2014/6/25/692798.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *