Strona główna > Świat > Dramat wyludnienia niszczy Europę Wschodnią. To skutek tzw. integracji europejskiej

Dramat wyludnienia niszczy Europę Wschodnią. To skutek tzw. integracji europejskiej

„Przystąpienie do Wspólnoty przyspieszyło wyludnienie Rumunii. To dramat, który przeżywa też Bułgaria, Chorwacja i kraje bałtyckie”, informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Gazeta powołuje się na opublikowany kilka tygodni temu raportu OECD, z którego wynika, że prawie co szósty Rumun (17 proc.) deklaruje chęć wyjazdu z kraju. Według francuskiej organizacji dotychczas Rumunię opuściło 3,6 mln mieszkańców kraju, a według tamtejszej minister ds. diaspory Natalii-Eleny Intotero nawet ponad 5,5 mln. „Przy katastrofalnym wskaźniku płodności (tylko w ub.r. liczba zgonów przewyższała liczbę urodzeń o 75 tys.) musi to prowadzić do wyludnienia kraju”, podkreśla „Rzeczpospolita”.

Kolejne dane przytoczone przez gazetę są jeszcze bardziej niepokojące. „O ile jeszcze w roku 2000 w Rumunii mieszkało 22,4 mln osób, o tyle dziś jest ich tylko 19,5 mln. To tak, jakby Polska straciła w ciągu ostatnich 20 lat 6 mln obywateli!”, napisano.

Z raportu OECD wynika również, że aż 90 proc. Rumunów wyjeżdżających na Zachód „nie jest w stanie znaleźć pracy, która odpowiadałaby ich kwalifikacjom”. Dlatego też co najmniej połowa osób z wyższym wykształceniem przyjmuje proste, fizyczne zajęcia w budownictwie, rolnictwie czy turystyce. „Mimo to tylko w 2018 roku do samych Niemiec wyjechało 60 tys. Rumunów. Jeszcze więcej niż w Republice Federalnej (0,7 mln) żyje Rumunów we Włoszech (1 mln), a tylko nieco mniej (0,5 mln) w Hiszpanii”, podaje „Rzeczpospolita”.

Według Eurostatu w roku 2018 liczba ludności w Rumunii skurczyła się o 0,66 proc., co jest jednym z najwyższych wskaźników depopulacji na świecie. „A mimo to kraj wcale nie jest pod tym względem w najgorszej sytuacji w Unii. Jeszcze szybciej zmniejsza się ludność Łotwy (0,75 proc.), Chorwacji (0,71 proc.), Bułgarii (0,71 proc.), a tylko nieco wolniej Litwy (0,53 proc.)”, alarmuje „Rzeczpospolita”.

„W chwili upadku komunizmu na Litwie mieszkało 3,7 mln wobec 2,7 mln dziś. (…) W sąsiedniej Łotwie ten spadek w minionych 30 latach jest porównywalny (z 2,7 do 1,9 mln). I tym bardziej niepokojący, że z tej liczby tylko 1,2 mln stanowią rodzimi Łotysze. Bułgaria w tych dniach notuje nie mniej niepokojącą porażkę: liczba ludności kraju spadła poniżej symbolicznego progu 7 mln. W 1989 r. było ich jeszcze ponad 9 mln”, podsumowuje gazeta.

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

Za: https://www.pch24.pl/dramat-wyludnienia-niszczy-europe-wschodnia–to-skutek-tzw–integracji-europejskiej,70232,i.html

17.08.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.