Strona główna > Bez kategorii > Dowód osobisty z warstwą elektroniczną od 2015 roku

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną od 2015 roku

Źródło:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dowod;osobisty;z;warstwa;elektroniczna;od;2015;roku,199,0,1192647.html#

Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną nie od przyszłego, lecz od 2015 roku. Odsunięte w czasie będą również przepisy likwidujące obowiązek meldunkowy.

Na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy zmieniającego ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Projekt przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie dwóch ustaw: ustawy o dowodach osobistych i ustawy o ewidencji ludności – z 1 stycznia 2013 roku na 1 stycznia 2015 r.
Roman Dmowski, wiceminister spraw wewnętrznych tłumaczy, że wycofanie się rządu z wprowadzenia od przyszłego roku nowych dowodów osobistych wynika z rozpoczęcia przez Komisję Europejską prac nad zmianą przepisów dotyczących podpisu elektronicznego.

 

– Odsunięcie w czasie nowego dowodu osobistego wynika z faktu, że Komisja Europejska zaczęła nowelizację przepisów dotyczących podpisu elektronicznego. Musimy poczekać, żeby wprowadzić podpis elektroniczny kompatybilny z prawodawstwem unijnym – stwierdził wiceminister.

Krystyna Łybacka z SLD przyczyn nowelizacji upatruje gdzie indziej. W ocenie Łybackiej rząd po prostu nie był gotowy na wprowadzenie od 2013 roku nowych dowodów osobistych oraz nie był gotowy na likwidację obowiązku meldunkowego.

– Ktoś nie dokonał analiz, nie zadał sobie trudu żeby odpowiedzieć na pytanie jakie naprawdę są możliwości techniczne. Ktoś nie pomyślał, że odejście od obowiązku będzie powodowało perturbacje dla wielu urzędów i dla aktów obywatelskich takich chociażby jak głosowanie – skomentowała posłanka SLD.

Marek Wójcik z PO, szef podkomisji, która zajmie się teraz projektem przekonuje, że nowe rozwiązania, które wprowadzi ustawa będą dla obywateli korzystne.

– Ustawa usuwa wszystkie problemy, które mogły być dla obywateli najbardziej uciążliwe i nieżyciowe – na przykład sankcje karne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, znosi obowiązek meldunkowy w sytuacjach krótkotrwałych i turystycznych wyjazdów – wylicza poseł.

Sejm zajmie się pilnym rządowym projektem zmiany ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych na swoim następnym, posiedzeniu. Nowelizacja musi wejść w życie do końca roku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.