Strona główna > Polska > To nie dowcip ! Zamenhof to Pollack

To nie dowcip ! Zamenhof to Pollack

Sejm uczcił pamięć Ludwika Zamenhofa. 14 kwietnia przypada 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka esperanto. Posłowie przez aklamację przyjęli w piątek uchwałę upamiętniająca osobę tego wybitnego Polaka i wyrazili uznanie dla jego zasług i osiągnięć.

a55

Ludwik Zamenhof dorastał i wychowywał w środowisku wielonarodowościowej społeczności Białegostoku, które stało się dla niego inspiracją do stworzenia języka ponadnarodowego. Uważał, że ludzi dzieli przede wszystkim bariera językowa, która wywołuje konflikty i nieporozumienia. Ostateczna wersja esperanto, znana w dzisiejszej formie, została przez niego ukończona w 1885 r.

Wraz ze wzrostem popularności języka Zamenhof jako jego twórca zrzekł się wszelkich należnych mu praw, oddając esperanto na użytek całej ludzkości. W dowód uznania za wkład w powstanie ponadnarodowego języka i jego popularyzacji na świecie Ludwik Zamenhof w 1905 r. w Paryżu został odznaczony Orderem Legii Honorowej, a w 1913 r. wysunięto jego kandydaturę do Nagrody Nobla.

W 2014 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego język esperanto został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

sejm.gov.pl

SUPLEMENT

Bardzo wielki Pollack, Ludwik Zamenhof. I po licu, i nazwisku wątpliwości nie ma. No i w klapie marynarki godło narodowe też wątpliwości nie pozostawia!
Bardzo wielki Pollack, Ludwik Zamenhof. I po licu, i nazwisku wątpliwości nie ma. No i w klapie marynarki godło narodowe też wątpliwości nie pozostawia!

a01

Już w XIX wieku starsi i mądrzejsi pracowali nad zielonym internacjonalnym globalizmem pod zarządem, czyim? Odpowiedź prawidłowa!!!

———————————————————————————————————————————-

Za: http://jewish.pl/pl/2017/04/09/sejm-uczcil-pamiec-ludwika-zamenhofa/

Data publikacji: 9.04.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.