Strona główna > Świat > Dorż Cybikdorżijew: Jak w Chinach walczą z ubóstwem

Dorż Cybikdorżijew: Jak w Chinach walczą z ubóstwem

Zastanawia mnie dlaczego Chińska Republika Ludowo-Demokratyczna, rozkwita bez Putina (choć to prezydent- unikat i jak wielu sądzi, geniusz), a Rosja marnieje bez prezydenta Xi Jinping’a , który w młodości, – świnie „futrował.”…

How Xi Jinping Went From Feeding Pigs to Ruling China

Xi Jinping: od karmienia świń do rządów Chinami

Nie wiem czy chińska recepta: rozstrzeliwać skorumpowanych, to panaceum? Putin, po chrześcijańsku(?) swoich zbłąkanych przyjaciół (dziś oligarchów i skorumpowanych) – nie porzuca.

Tymczasem w Chinach, nie ma zlituj, od 2000 roku, rozstrzelano 10 000 skorumpowanych i defraudantów a ponad 100tys. skazano na długoletnie uwięzienie.

Niby nic, wobec 1.3 mld ludności, ale jakie rezultaty!

(bezmetki)

……………………………………….

Dorż Cybikdorżijew: Jak w Chinach walczą z ubóstwem

Najsroższa z bitew. Komitety, fundusze, setki kilometrów dróg i kabli internetowych – Chiny zamierzają wygrać w tej walce


Zrzut z YouTube / kanał „二更视频”

Organ KC komunistycznej Partii Chin, gazeta „Żenmin Żibao” poinformowała, że Chinom w 2016 roku udało się wydobyć z ubóstwa ponad dziesięć milionów mieszkańców kraju. Wiosną 2016 roku, Bank rozwoju rolnictwa Chin, zaplanował przeznaczyć w okresie, kolejnej pięciolatki, około 460 miliardów dolarów, na rozwiązanie tego problemu. W 2017 roku, na te cele, wydzielono 14,4 mld dolarów.

W ostatnich dniach, agencja Xinhua informowała, że w 2018 roku, siedem miliardów juanów (około miliarda dolarów) z budżetu, zostanie przeznaczonych na walkę z ubóstwem w Xinjiang-Ujgurskim regionie autonomicznym. Z czego, ponad 760 mln juanów pójdzie na wsparcie rozwoju regionów zwartego zasiedlenia mniejszości narodowych, około 2 mld juanów będą wykorzystane w ramach polityki opłaty pracy społecznie użytecznej,  z pomocą biednym regionom. Podobne, zakrojone na szeroką skalę inwestycje, w walkę z ubóstwem, angażuje się w wielu, odległych od centrum rejonach.

Eliminacja ubóstwa w kraju jest jednym z najbardziej priorytetowych celów państwa. W Radzie Państwa CHRL, działa komitet d/s walki z ubóstwem, który koordynuje realizację krajowego programu.

Niedawno media poinformowały, że w Chinach utworzono mobilną aplikację, do dzielenia się wiedzą, na temat sposobów, rozwiązania problemu ubóstwa ludności. W załączniku, zamieszczono prawie pół tysiąca, artykułów i filmów z konkretnymi przykładami, udanych projektów.

Jesienią ubiegłego roku, powstał jeszcze jeden fundusz inwestycyjny, w wysokości około 1,82 mld dolarów, którego zadeklarowanym celem, jest pomoc, dla biednych rejonów kraju, poprzez wspieranie rozwoju lokalnego przemysłu i rolnictwa. Fundusz utworzyły chińskie firmy, znajdujące się pod kontrolą rządu. Zakłada się, że fundusz będzie inwestować w  przemysł wydobywczy i industrializację biednych rejonów.

W przemysłowych centrach, bezrobocie i towarzyszące mu ubóstwo, pokonywane są o wiele skuteczniej. Wiosną informowaliśmy, że poziom bezrobocia, wśród miejskiej ludności Chin, po raz pierwszy w ciągu ostatnich lat, spadł poniżej 4%. Ministerstwo ubezpieczeń społecznych CHRL, w końcu kwietnia, podało do wiadomości publicznej dane, według których, w styczniu—marcu 2017 roku, utworzono 3,34 mln nowych miejsc pracy.

W CHRL postawiono jako cel do 2020 roku, całkowicie pozbyć się ubóstwa w całym kraju. Do tej pory wśród biednych  pozostaje ponad 70 milionów obywateli Chin, których dochód, wynosi mniej niż 400 dolarów, rocznie Po zakończeniu panowania Mao, od końca lat 1970-tych, Chiny wywiodły ze stanu ubóstwa – 800 milionów osób.

W Chinach, jednym z wielu sposobów angażowania bezrobotnych obywateli, w działalność gospodarczą i zwiększenie ich dochodów, jest tworzenie w osiedlach wiejskich, produkcji dla sklepów internetowych. Media operują cyfrą  490 tysięcy punktów, związanych z usługami online w wioskach, z których, 21 tysięcy  działa produkcyjnie dla „Аlibaba Group”. Uważa się, że w ostatnich latach, w tej dziedzinie, na wsi utworzono ponad 1,3 mln miejsc pracy. Ten fenomen otrzymał nawet specjalny termin „wsi Taobao”. Gospodarka takich osiedli, niegdyś urażających swoim ubóstwem, jest prawie całkowicie uzależniona od handlu on-line i produkcji towarów dla niej. Niektóre wsie, prawie w całości zajmują się  produkcją, na przykład, strojów karnawałowych, inne – produkują rowery itp., a wszystko to, sprzedawane jest na „Alibaba”. Ta korporacja oferuje własne programy rozwoju dla obszarów wiejskich, a także, program mikrofinansowania małych firm. Państwo pomaga „wsiom Taobao”, poprzez budowę setek kilometrów lini elektrotransmisji, dobrej jakości dróg i kabli internetowych.

Do 2020 roku pozostaje bardzo mało czasu, ale kierownictwo Chin promieniuje entuzjazmem. Należy zastosować „maksymalne wysiłki, dla wypełnienia zadania udzielania pomocy biednym, jest to najsroższa, ze wszystkich bitew”, – podkreślił przewodniczący CHRL i sekretarz generalny KPCH Xi Jinping. Według jego koncepcji, w Chinach obecnie, pełną parą postępuje budowa nowego społeczeństwa, w którym ubóstwo, jako zjawisko, zostanie wyelimnowane. Społeczeństwo bez biedy, nazwane terminem, który na polski, tłumaczy się jako „średniozamożne”, lub „umiarkowanie bogate”, zostanie zbudowane w 2020 roku, – oświadczył w październiku, Xi Jinping.

W tym samym czasie obserwatorzy podkreślają, że w Chinach istnieje znaczny kontrast między super-bogatą mniejszością i resztą populacji kraju. W 2015 roku w Chinach, liczba dolarowych milionerów  wzrosła o milion osób i wynosiła około czterech milionów.  Dziś w Chinach, piszą o 3,62 mln dolarowych milionerów. Zgodnie z tzw. współczynnikiem Giniego*1., relacja bogactwa i ubóstwa nie powinna przekraczać wskaźnika 0,4, podczas, gdy w Chinach, wynosi on 0,474. Jeden procent chińskich bogaczy w 2012 roku, posiadał trzecią część majątku narodowego kraju *2. Ten stosunek, od tego czasu, uległ nieznacznej poprawie..

———————

Przypisy:

*1.”(—) In economics, the Gini coefficient (/ˈdʒiːni/ JEE-nee; sometimes expressed as a Gini ratio or a normalized Gini index) is a measure of statistical dispersion intended to represent the income or wealth distribution of a nation’s residents, and is the most commonly used measurement of inequality. It was developed by the Italian statistician and sociologist Corrado Gini and published in his 1912 paper Variability and Mutability (Italian: Variabilità e mutabilità).[1][2](—)”
https://en.wikipedia.org/wiki/Gini_coefficient
…………..
„W gospodarce, współczynnik Giniego(/ˈdʒiːni/; czasami wyrażany jako „Gini ratio” lub normalizujący indeks Gini’ego, jest miarą statystyczną dyspersji reprezentującej dochody lub dystrybucję bogactwa mieszkańców kraju, i jest najczęściej używany do pomiaru nierówności. Został on sformułowany przez włoskiego statystyka i socjologa Corrado Gini i opublikowany w 1912 w rozprawie „o zmienności i mutacyjności „(włoski: Variabilità e mutabilità).[1][2]”
https://en.wikipedia.org/wiki/Gini_coefficient

*2. W Rosji tymczasem:
„(—)На долю 10% россиян приходится почти 90% национального богатства(—)”

http://linkis.com/lDomj
……………..
„na 10% Rosjan przypada prawie 90% majątku narodowego”
https://www.vedomosti.ru/economics/articles/2016/11/23/666552-10-rossiyan-natsionalnogo-bogatstva

——————

YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=dEX_pq5MCRk
China to end its poverty by 2020: Xi Jinping

https://www.youtube.com/watch?v=V6NHFxqeI4Q
How does President Xi help the poor
Jak Prezydent Xi pomaga biednym

https://www.youtube.com/watch?v=8SVgOHk7GFE
Xinhua Special: The last 40 million people — Eliminating poverty in China
Xinhua Special: Ostatnie 40 milioów ludzi– Eliminowanie biedy w Chinach

https://www.youtube.com/watch?v=RH1YXHOxwkw
President Xi’s hands-on approach to poverty relief
Praktyczne podejście Prezydenta Xi do złagodzenia biedy

————–

Źródło:
https://www.infpol.ru/news/asia/137870-samaya-ozhestochennaya-iz-bitv-kak-v-kitae-boryutsya-s-bednostyu/
Дорж Цыбикдоржиев
Самая ожесточенная из битв. Как в Китае борются с бедностью
14 декабря 2017,

—————————–

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *