Strona główna > Świat > Donald Trump i Jared Kushner u papieża. Olga Czietwierikowa

Donald Trump i Jared Kushner u papieża. Olga Czietwierikowa

Spotkanie prezydenta Trumpa z papieżem miało charakter symboliczny. I chociaż spotkanie trwało tylko 30 minut, to musiało ono potwierdzić jedność celów strategicznych Waszyngtonu i Watykanu i ich zgodność w kluczowych kwestiach polityki światowej.

a

Jeśli w nowo budowanym nowym porządku świata Waszyngton jest „odpowiedzialny” za globalizację finansową, gospodarczą, wojskową i polityczną, to Watykan realizuje misję duchową – nie tylko daje religijne uzasadnienie nowego porządku, ale również stara się stworzyć „uniwersalną” religię synkretyczną. Widocznym wyrazem takich prób było wystąpienie papieża Franciszka w styczniu 2016 roku, kiedy zrównał wszystkie religie, mówiąc, że w każdej z nich ludzie szukają i spotykają Boga w różny sposób i w tej różnorodności religii „istnieje tylko jedna pewność, prawdziwa dla wszystkich, – wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi”.

Głównym czynnikiem stowarzyszenia „Dzieci Boga”, jak lubi to Papież powtarzać, jest rozwiązanie globalnych problemów ludzkości. Stały przedstawiciel Watykanu przy ONZ abp Mernardito Aus, przemawiając 1 marca 2017 roku, nazwał działalność papieża „dyplomacją duchową i duszpasterską” oraz wyróżnił w dyplomacji papieskiej sześć kierunków: osiągnięcie pokoju w strefach konfliktów zbrojnych, które papież nazwał „trzecią wojną światową”, a także ochrona Chrześcijan i innych mniejszości etnicznych i religijnych na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata; rozbrojenie i likwidacja broni jądrowej; rozwiązanie kryzysu uchodźców i migrantów; zwalczanie handlu ludźmi i innych form niewolnictwa, korupcji, niesprawiedliwości; pomoc dla tych, którzy są w skrajnym ubóstwie; ochrona i umocnienie godności człowieka i rodziny.

Jednak koroną „dyplomacji pasterskiej” papieża, wyrażającej aspiracje Watykanu do globalnego przywództwa duchowego, stała się jego encyklika ekologiczna 2015 roku „Laudato si’”, w której papież przedstawił program ludzkiego życia w nowych warunkach. Jednocześnie pierwszy kapłan rzymski przeszedł na język, daleki od światopoglądu chrześcijańskiego. Wydzielając jako główną troskę o Matkę Ziemię, jako „naszym wspólnym domu”, papież Franciszek wezwał do „ekologicznego nawrócenia” oraz nowej uniwersalnej solidarności – do powszechnego dialogu dla dobra „integralnej ekologii”, „uniwersalnego braterstwa”, „jednego pokoju i jednego projektu”, do wypracowania „nowych przekonań i nowego stylu życia”.

Te ambicje papiestwa, rozciągające się nie tylko na świat religii, ale na całe życie ludzkości, dobrze wyraził były szef służby prasowej Watykanu Pietro Lombardi, który powiedział w jednym ze swoich wywiadów: „Wydaje mi się, że rośnie wpływ papieża jako nauczyciela ludzkości, Kościoła i ludzkości w perspektywie globalnej … Obecny on jest na światowym horyzoncie i cieszy się dziś autorytetem w sprawach ludzkości i Kościoła… Ludzkość patrzy na papieża Franciszka jako na człowieka, który pomaga jej zrozumieć, otrzymać zalecenia w sytuacji, która jest bardzo skomplikowana. Jest to lider, który wzbudza zaufanie, niezawodny nauczyciel … myślący o drodze ludzkości w przyszłości”.

Tak więc nad wymienionymi problemami globalnymi spędzili swoje 30-minutowe „serdeczne rozmowy” prezydent Trump i papież Franciszek, demonstrując chęć osiągnięcia pokoju poprzez polityczne negocjacje i dialog między religiami, ze zwróceniem szczególnej uwagi na sytuację na Bliskim Wschodzie oraz ochronę wspólnot chrześcijańskich.

W krótkim komunikacie Watykanu wyrażone jest „zadowolenie z dobrych stosunków” ze Stanami Zjednoczonymi, a także „przywiązanie do pokoju, wolności religijnej i wolności sumienia”. Papież przekazał Trumpowi tekst swojej encykliki ekologicznej, która prezydent obiecał przeczytać. Ponadto Trump obiecał nie zapomnieć tego, co powiedział mu papież.

Spotkanie w Watykanie ustaliło podział głównych ról i funkcji w budowie nowego porządku światowego. Jeśli założymy, że prezydent USA Donald Trump urzeczywistnia kierunek konsolidacji głównych finansów i biznesu innowacyjnego w celu realizacji tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, to papież Franciszek zapewnia wsparcie społeczne dla tego kursu, usypiając biedniejącą ludzkość mowami o „integralnej ekologii” i „uniwersalnym braterstwie” biorąc na siebie „troskę” nie tylko o głodujących i cierpiących, ale także o prześladowanych (migrantach i uchodźcach), o bezrobotnych (w pierwszej kolejności ludzi młodych), o wszystkich mniejszościach (etnicznych, seksualnych i innych).

Można również zauważyć, że mówiąc o współpracy Watykanu i Waszyngtonu, strony wyróżniły takie obszary jak ochrona zdrowia i edukacja, w których szczególną rolę odgrywają w Stanach Zjednoczonych zakony katolickie – Zakon Jezuitów i Zakon Maltański; nie należy także zapominać, że większość organizacji katolickich w wyborach prezydenckich w USA w ubiegłym roku wsparła Trumpa.

Na koniec dziennikarze zauważyli również obecność na spotkaniu w Watykanie Jareda Kushnera, zięcia i głównego doradcy prezydenta, ortodoksyjnego Żyda („szarego kardynała”?), który towarzyszył Donaldowi Trumpowi w jego podróży zagranicznej. Wybór pierwszych etapów trasy podróży amerykańskiego prezydenta (Arabia Saudyjska, Izrael, Watykan) ma stworzyć efekt demonstracyjny – symbolizować, jak to się mówi, jednoczenie się judaizmu, islamu i katolicyzmu w ramach „jednego pokoju i jednego projektu.” A jeśli wziąć pod uwagę, że papież uważa Żydów za „starszych braci”, to obecność Kushnera podczas spotykania papieża i prezydenta, być może wskazuje na to, kto faktycznie zapewnia duchowe przywództwo „w perspektywie globalnej.”

Zdjęcie: Business Insider
http://www.fondsk.ru

Źródło:

Дональд Трамп и Джаред Кушнер у папы римского

https://www.fondsk.ru/news/2017/05/26/donald-tramp-i-dzhared-kushner-u-papy-rimskogo-44049.html

Autor: Olga Czietwierikowa, 26.5.2017 r.

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

10.7.2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.