Strona główna > Bez kategorii > Dolar przestaje być główną walutą paliwową, Chiny zaczynają handel używając yuana

Dolar przestaje być główną walutą paliwową, Chiny zaczynają handel używając yuana

źródło: http://www.examiner.com/article/dollar-no-longer-primary-oil-currency-as-china-begins-to-sell-oil-using-yuan

mapa obrazująca chińskie dzienne zakupy ropy naftowej

Kiedyś w dn. 11 września, pastor Lindsey Williams, były minister ds światowych kompanii naftowych podczas budowy ropociągu alaskańskiego ogłosił, że jest to najbardziej znaczące wydarzenie, jakie będzie mieć wpływ na amerykańskiego dolara od momentu, gdy stał się on walutą Ameryki.

Po raz pierwszy od lat 70-tych, gdy Henry Kissenger sfałszował umowę handlową z królewskim domem Saudów, aby mogli oni sprzedawać ropę tylko za amerykańskie dolary, Chiny ogłosiły zamiar ominięcia dolara w rozliczeniach ze swymi dostawacami ropy z całego świata i rozpoczęły handel poprzez sprzedaż swych towarów z użyciem swej własnej waluty.

Lindsey Williams: „Najbardziej znaczący dzień w historii amerykańskiego dolara, od chwili jego przyjęcia jako waluty, miał miejsce 6 września, w czwartek. Tego dnia zdarzyło się coś, co będzie mieć zasadniczy wpływ na twoje życie, twojej rodziny, twoją codzienność i to w większym stopniu, niż możesz sobie to wyobrazić”.

„W czwartek, 6 września…kilka dni temu, Chiny oficjalnie ogłosiły. Chiny powiedziały, że tego dnia, ich system bankowy jest gotowy, wszystkie systemy komunikacyjne są gotowe, wszelkie systemy związane z transferami środków są gotowe, i że z tym dniem, 06.09., każde państwo na świecie, jaki sobie tego zażyczy do kupna, sprzedaży albo handlu nieprzetworzoną ropą, może używać chińskiej waluty, a nie amerykańskiego dolara”.

To ogłoszenie opublikowane przez Chiny jest jedną z najbardziej znaczących zmian, jakie dokonują się w gospodarce światowej i systemach walutowych na świecie, lecz w amerykańskich mediach przeszło prawie bez echa, gdyż ważniejsze były doniesienia na temat konwencji demokratycznej. Implikacje tego nowego działania rynkowego są przeogromne i mogą z łatwością stać się katalizatorem upadku dolara jako światowej waluty rezerwowej oraz zmiany całego horyzontu sprzedaży i dostaw energii na świecie.

(…) Analitycy będą skupiać uwagę na działaniach podejmowanych w celu ratowania eurostrefy oraz oczekują uspokajających sygnałów z  the Federal Reserve w związku z ratowaniem dolara, ale w tym czasie nie jest zbiegiem okoliczności, że dolar zaczyna tracić swą moc w związku z oświadczeniem chińskim.

Ponieważ Chiny nie są naturalnym producentem ropy naftowej, pytanie, jakie zada sobie większość ludzi brzmi – jak azjatycka potęga gospodarcza zgromadzi tyle ropy, aby uderzyć w hegemonię dolara? Na to pytanie również odpowiada Lindsey Williams, gdy wskazuje, że w dniu 7 września między Chinami i Rosją podpisana została nowa umowa handlowa, w myśl której Federacja Rosji zgadza się sprzedawać Chinom ropę w każdej ilości, jakiej Chiny zapragną.

Lindsey Williams: „Takiego przypadku nie było jeszcze w historii handle nieprzetworzoną ropą. Odkąd ropa naftowa stała się głównym czynnikiem motywacyjnym stojącym za rozwojem całej amerykańskiej gospodarki, a wszystko w naszym życiu kręcić sie zaczęło wokół spraw związanych z ropą. A zatem, gdy ropa stała się wyznacznikiem postępu gospodarczego stojącym w tle wydarzeń…nigdy, przenigdy nikt ropy nie sprzedawał, nie kupował, nie handlował, nigdzie na świecie bez pośrednictwa amerykańskiego dolara”.

“Nieprzetworzona ropa jest standardową walutą światową. Nie jen, nie funt, nie dolar. Więcej pieniędzy krąży w obiegu światowym w ropie naftowej niż jest ulokowana w jakimkolwiek innym towarze”.

“W piątek, 7 września, Rosja ogłosiła, że od tego dnia zacznie dostarczać Chinom tyle ropy, ile wynikać będzie z chińskich zamówień, nieważne jaka to będzie ilość…nie ma ograniczeń. I Rosja nie będzie sprzedawać lub handlować ropą z Chinami przy użyciu amerykańskiego dolara”.

Działania podjęte przez ten duet najsilniejszych przeciwników amerykańskiej gospodarki i imperium USA jako takiego, właśnie teraz formalnie poszły w jednym kierunku, aby zaatakować zasadniczy fundament gospodarczy fortecy, jaka sprawia że Ameryka wciąż trwa w roli superpotęgi gospodarczej. Gdy większość krajów świata zacznie omijać dolara i kupować ropę w innych walutach, wówczas cały ciężar naszych zobowiązań i malejąca struktura produkcyjna kraju zawali się, przygniatając naród amerykański.

Ta nowa umowa między Rosją a Chinami ma również poważne implikacje w odniesieniu do Iranu i całej reszty Bliskiego Wschodu. Sankcje USA wobec Iranu przestaną mieć wymierny wpływ na ten kraj, gdyż „łajdackie państwo” może sobie po prostu wybrać inną alternatywę i sprzedać ropę do Chin, otrzymując w zamian juany, a następnie użyć tej waluty do handlu i zakupić niezbędne produkty, jakich potrzebuje do wsparcia swojej gospodarki i programów atomowych.

Świat się zmienił od dnia 6 września, lecz nie padło na ten temat żadne słowo wygłoszone z Wall Street czy jakichś polityków, którzy debatowali w najlepsze w przepychu swych blaskomiotnych oświadczeń, jakie miały miejsce podczas konwencji partyjnych. 6 września amerykańskie imperium otrzymało poważny cios, a siła dolara USA jako światowej waluty rezerwowej zaczyna się kończyć. A Chiny wespół z Rosją mają obecnie za cel zającie stanowiska kontrolerów energii, a tym samym kontrolerów nowej petro-waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.