Strona główna > Polska > Dokąd zmierzamy? Więźniowie sumienia III RP

Dokąd zmierzamy? Więźniowie sumienia III RP

„Dążył do pogłębiania podziałów między Polską i Ukrainą” – twierdził prokurator na procesie byłego posła, dziennikarza i politologa Mateusza Piskorskiego, zatrzymanego przez ABW w maju 2016 r.

W tym czasie Piskorski był liderem nowopowstałej partii Zmiana, której działacze ostentacyjnie protestowali przeciw sprowadzaniu do Polski amerykańskich wojsk. Zmiana krytykowała również zaangażowanie polskich polityków w „awanturę” na kijowskim Majdanie oraz politykę zacieśniania relacji z nowymi władzami na Ukrainie, które otwarcie uznawały działalność morderców z OUN/UPA za bohaterstwo. Piskorski był również jednym z obserwatorów międzynarodowej misji utworzonej w celu monitorowania przebiegu referendum na Krymie. Tam nie dopatrzył się jednak nieprawidłowości przez co spotkał się z zarzutami przedstawiania opinii publicznej rosyjskiego punktu widzenia. Później teza ta znalazła się w akcie oskarżenia, w którym ABW i prokuratura próbowały udowodnić Piskorskiemu agenturalne działanie na rzecz Rosji i Chin. Przez trzy lata nie znaleziono jednak wystarczających dowodów. Lider Zmiany spędził ten czas w areszcie, w którym siedziałby do tej pory, gdyby nie interwencja licznych środowisk, w tym m.in. grupy roboczej ONZ ds. arbitralnych zatrzymań oraz poręczenia majątkowego w wysokości 200 tys. zł. Czy dezaprobata wobec działań rządu może prowadzić do więzienia? Kto w Polsce może bezpiecznie tworzyć opozycję? I dlaczego światopogląd zbieżny z interesem obcego państwa ma oznaczać agenturalną działalność na jego rzecz? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku z cyklu: „Dokąd Zmierzamy”. Gościem Piotra Korczarowskiego będzie pierwszy więzień polityczny III RP, Mateusz Piskorski.

Nadawane na żywo 15 czerwca 2019

 

2 thoughts on “Dokąd zmierzamy? Więźniowie sumienia III RP

 1. Dedykacja alegoryczna :

  W dowód uznania dla Pana Mateusza Piskorskiego za jego postawę i działalność „pro publico bono”.

  https://www.cda.pl/video/51297ef

  Ignacy Krasicki

  Świat zepsuty:

  Wzmagają się wały,
  Grozi burza, grzmi niebo; okręt nie zatonie,
  Majtki zgodne z żeglarzem, gdy staną w obronie;
  A choć bezpieczniej okręt opuścić i płynąć,
  Poczciwiej być w okręcie, ocalić lub zginąć.

  Juliusz Słowacki

  Testament mój:

  Lecz wy, coście mnie znali, w podaniach przekażcie,
  Żem dla ojczyzny sterał moje lata młode;
  A póki okręt walczył – siedziałem na maszcie,
  A gdy tonął – z okrętem poszedłem pod wodę…

  P.S.
  Są ludzie reprezentujący Naród, którzy mówią co wiedzą (przeważnie nie wiedzą !) i druga grupa, którzy wiedzą co mówią – Pan Mateusz jak, widzimy należy do tej drugiej grupy i mówi do nas i za nas zrozumiałym, pozbawionym agresji językiem…

  Pozdrawiam Pana Mateusza w imieniu nas Polaków i życzę zdrowia – emeryt.

 2. A co w kwestii zydowskich zadan i zagrozen dla Polski ?! Jak to nie mamy podstaw domagac sie od Niemiec odszkodowan, skoro nie ma formalnego traktatu pokojowego z nimi ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.