Strona główna > Świat > Ukraina > Kijowski reżim i pozbawianie Ukraińców ochrony zdrowia

Kijowski reżim i pozbawianie Ukraińców ochrony zdrowia

 Z Konstytucji Ukrainy pokątnie usuną prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia i inne „zbytki”. Reforma Konstytucji Ukrainy nie ograniczy się do decentralizacji. Komisja Konstytucyjna, która rozpoczęła pracę w poniedziałek, planuje ruszyć także sekcję dotyczącą praw i swobód obywatelskich.

a3

W programie „Swoboda słowa”, odpowiadając na pytanie o to czy pozostaną w nowo zredagowanej konstytucji deklaratywne artykuły, spiker parlamentu i szef komisji Wołodymyr Grojsman, powiedział: „Myślę, że powinniśmy to politycznie przezwyciężyć. Powinno być wszystko to co jest nienaruszalne, …powinno być wszystko to, co jest wypełniane”.

Dla przykładu, spiker przytoczył artykuł konstytucji ukraińskiej o bezpłatnej opiece zdrowotnej, dodając, że w rzeczywistości na Ukrainie nie istnieje bezpłatna medycyna „dlatego, że ten system jest wadliwy i wymaga reformy”.

Jednakże nadzieję na poprawę sytuacji w kwestii ochrony zdrowia Grojsman wiąże z decentralizacją w rezultacie której, w jego opinii, lokalne władze otrzymają możliwość samodzielnego rozwoju systemu ochrony zdrowia. Jednakże nietrudno zgadnąć jak ukraińskie społeczeństwo przyjmie uchylenie, nawet i deklaratywnych, praw obywatelskich ale jednakże zapisanych w konstytucji jeszcze w czasach sowieckich.

„Z całą pewnością większość społeczeństwa odniesie się do tego negatywnie, innych możliwości nie ma” – uważa politolog Michaił Pogriebinskij.

„Jednakże oszukiwanie go (społeczeństwa) jest wielce niewłaściwe. Władza powinna uczciwie powiedzieć, że taki biedny kraj, jak Ukraina, nie jest w stanie zapewnić obywatelom takich praw jak bezpłatna ochrona zdrowia albo bezpłatna oświata.

W Konstytucji są i inne puste prawa, które tylko ją dyskredytują, w rodzaju prawa do pracy, którego nie wolno gwarantować w społeczeństwie kapitalistycznym dla którego bezrobocie jest jednym z nieuniknionych czynników.

Jednakże to wszystko jest drugorzędne w porównaniu z kwestią decentralizacji, którą trzeba koniecznie przeprowadzić ale nie poziomie gminnym ale na poziomie regionów, którym koniecznie trzeba rozszerzyć prawa ekonomiczne i humanitarne.

Tylko władza regionalna zdolna jest kompleksowo rozwiązywać problemy regionu, we wszystkich innych przypadkach otrzymamy nie decentralizację a profanację” – przekonany jest ekspert.

Za: http://3rm.info/publications/56213-iz-konstitucii-ukrainy-pod-shumok-uberut-besplatnuyu-medicinu-i-drugie-izlishestva.html

Data publikacji: 8.04.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *