Strona główna > Bez kategorii > Do „syryjskich” rebeliantów dołączyli chińscy Ujgurzy

Do „syryjskich” rebeliantów dołączyli chińscy Ujgurzy

Źródło: http://3rm.info/29837-k-siriyskim-povstancam-primknuli-kitayskie-uygury.html

Data publikacji: 30.10.2012

Tłum. RX

Chińskie media państwowe poinformowały dnia 29.10.2012, że obywatele tego kraju wyznania muzułmańskiego przybyli do Syrii żeby walczyć przeciwko obecnemu rządowi, przekazuje Associated Press. Według tych informacji, do rebeliantów dołączyli bojówkarze ze środowisk chińskich Ujgurów zamieszkujących Autonomiczny Region Ujgurski Xinjiang.

W Chinach prowadzą oni walkę o secesję tego północno-zachodniego regionu i stworzenie na jego terytorium własnego państwa islamskiego. Według informacji chińskich organów policyjnych Ujgurzy organizowali przerzut swoich ludzi do Syrii gdzie są przyjmowani i uzbrajani przez ekstremistów z ugrupowań powiązanych z Al-Kaida.

Potwierdzenia tej informacji ze źródeł niezależnych na razie nie było. Rebelianci tych informacji także nie komentują. Wcześniej donoszono, że po stronie „syryjskiej opozycji”

Wojują bojówkarze z Uzbekistanu, Turcji, Czeczenii, Libii i innych krajów.

Także wśród nich dostrzeżono weteranów irackiej wojny przeciwko USA. W ciągu 19 miesięcy rebelii w Syrii, według niepotwierdzonych informacji, zostało zabitych ponad 35 tysięcy ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.