Do końca wierni PZPR

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=pFa-diUNLos]

14.05.2013 – Sejm nie przyjął uchwały w rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka. Sprzeciw zgłosili politycy SLD, którym nie spodobał się fragment tekstu o roli władz partii. Całe zdarzenie podsumował z sejmowej mównicy poseł Stanisław Pięta.

Równo 30 lat temu 19-letni maturzysta z Warszawy został brutalnie pobity na komisariacie milicji, a po dwóch dniach zmarł. Sejmowa komisja kultury przygotowała uchwałę z okazji tej rocznicy. Niestety SLD miało zastrzeżenia wobec niektórych zapisów projektu, co uniemożliwiło przyjęcie przez aklamację uchwały – tłumaczyła w Sejmie marszałek Ewa Kopacz.

W związku z tym na początku posiedzenia odczytano krótkie dwa zdania, mówiące o rocznicy śmierci i uczczono pamieć Przemyka minutą ciszy. Marszałek Kopacz powiedziała potem dziennikarzom, że projekt uchwały w tej sprawie trafi ponownie do komisji kultury.

Grzegorz Przemyk, syn poetki i działaczki opozycyjnej Barbary Sadowskiej, został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO 12 maja 1983 roku. Trafił do aresztu na Jezuickiej na Starym Mieście, gdzie został brutalnie pobity. Dwa dni później zmarł. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL. Mimo wielu procesów do dziś nikt nie odpowiedział za wydarzenia sprzed 30 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *