Strona główna > Zdrowie > Dna moczanowa [ang. Gout]

Dna moczanowa [ang. Gout]


Dna moczanowa, nazywana też podagrą lub artretyzmem, jest przewlekłą, bardzo podstępną chorobą. Początkowo rozwija się bezobjawowo i daje znać o sobie wtedy, gdy w organizmie doszło już do poważnych zmian chorobowych skutkujących silnymi atakami bólu jednego lub kilku stawów.

a

OBJAWY DNY MOCZANOWEJ

Dna moczanowa rozwija się w ukryciu i daje o sobie znać znienacka. Zazwyczaj jej pierwszym objawem jest ostry atak dny. Objawia się on naprawdę nieprzyjemnym i ostrym bólem w jednym lub kilku stawach. Ból ten jest skutkiem stanu zapalnego w obrębie danego stanu i stanami zapalnymi o charakterze ogólnoustrojowym. W zależności od tego, w jakim miejscu (stawie) ból się pojawi medycyna rozróżnia następujące rodzaje dny moczanowej:

podagra – o niej mówimy wtedy, gdy ból atakuje od strony stanu śródstopno-paliczkowego (duży paluch stopy), to najczęściej występujący objaw dny moczanowej,

chiragra – atak pojawia się w obrębie któregoś ze stawów rąk (jednej lub drugiej ręki),

gonagra – o niej mówimy wtedy, gdy dna moczanowa rozpoczyna się atakiem ze strony stawu kolanowego,

omagra – w tym przypadku dna moczanowa atakuje staw barkowy i tu pojawia się ból.

Ból ten, niezależnie od miejsca, najczęściej pojawia się w porze rannej, w czasie po spożyciu sytego (np. wysokobiałkowego i tłustego) posiłku łącznie z alkoholem.

Jeśli po ataku nie zostanie wdrożone leczenie ból może ustąpić po mniej więcej 3 tygodniach od ataku. Wdrożenie leczenia i zmiana diety są w stanie złagodzić dolegliwości w znacznie krótszym czasie.

http://dnamoczanowa1.pl/

Dna może występować także w stawie łokciowym i kostkach nóg.

Podagra – dna dużego palucha

W XIX wieku pewien lekarz przeprowadził badanie by dowiedzieć się w którym miejscu występował pierwszy atak dny. Okazało się, że wśród 516 pacjentów u 73% wystąpił on w dużym paluchu, lewym lub prawym, albo w obu jednocześnie.

Drugi najczęstszy atak – 9% – występował w kostkach u nóg. Na przestrzeni 150 lat od tego badania procent pierwszych ataków w dużym paluchu nie uległ dużej zmianie i obecnie wynosi 60-65%. Wygląda na to, że duży paluch, a właściwie jego staw śródstopny jest nadal ulubionym miejscem ataków dny.

Starożytni Grecy dali nazwę tej dolegliwości – podagra. http://www.best-gout-remedies.com/big-toe-gout.html

Dna stawu kolanowego

Starożytni Grecy nazwali ją gonagra. Po stopach, w tym dużym paluchu, kostkach i pietach, dna kolanowa jest następnym najczęściej występującym miejscem ataku dny, kolejne to łokcie, barki, nadgarstki, brzeg małżowiny ucha, dłonie i palce.

Tak jak w przypadku dny w innych miejscach organizmu, tylko obniżenie poziomu kwasu moczowego poniżej 6.0 mg/dL u mężczyzn i 5.5 mg/dL u kobiet, pomoże w uniknięciu ataku dny.

Poziom pH płynu stawowego powinien być bardziej alkaliczny i mniej kwasowy. Można obniżyć poziom pH organizmu stosując sodę oczyszczoną*. http://www.best-gout-remedies.com/knee-gout.html

Podczas ataku dny unikaj następujących produktów spożywczych:

  • Małże [scallops]
  • Śledzie
  • Piwo
  • Czerwone mięso
  • Indyk
  • Słodkie napoje
  • Szparagi
  • Wszelkiego rodzaju podroby

Należy wypijać duże ilości płynów – 12-16 szklanek: woda, kawa, herbata, żeby pozbyć się kwasu moczowego.

http://www.health.com/health/gallery/0,,20448674_10,00.html

– – –

*Na wielu portalach o zdrowiu czytam: rozpuścić płaską łyżeczkę zwykłej sody oczyszczonej w 1 / 3 lub 1 / 2 szklanki wody. Najlepiej kupić w sklepie zielarskim papierki lakmusowe – książeczka 50 sztuk za 10.- i sprawdzać co jakiś czas: połowę papierka zanurzyć na moment w ślinie pod językiem i porównać z kolorami w książeczce z papierkami.

Pamiętajmy, że zdaniem dr Simoncini rak rozwija się w środowisku kwaśnym, wobec czego ważne jest sprawdzanie odczynu organizmu.

Źródło: http://dalimara.com/pages/gout-cure-now

Tłum. Ola Gordon.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *