Strona główna > Świat > Dlaczego oskarżeń armii syryjskiej o broń chemiczną 'nie popierają fakty'

Dlaczego oskarżeń armii syryjskiej o broń chemiczną 'nie popierają fakty'

Na tym zdjęciu udostępnionym przez Syrian News Agency (SANA) 19 marca  2013, lekarze zajmują się mężczyzną w szpitalu w Khan al-Assal w północnej prowincji Aleppo, kiedy syryjski rząd oskarżył siły rebelianckie o użycie broni chemicznej po raz pierwszy. Opozycja to odrzuciła, mówiąc że siły rządowe mogły użyć zakazanej broni.

In this image made available by the Syrian News Agency (SANA) on March 19, 2013, medics and other masked people attend to a man at a hospital in Khan al-Assal in the northern Aleppo province, as Syria's government accused rebel forces of using chemical weapons for the first time. The opposition denied the claim, saying instead that government forces might have used banned weapons. AFP PHOTO / HO-SANA AFP PHOTO / HO-SANA === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / SANA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==

Syryjski rząd nie mógł dokonać tych ataków chemicznych w Syrii dlatego, że broń chemiczną zabrano z kraju pod międzynarodowym nadzorem. Sputnik przeprowadził wywiad z analitykiem politycznym Borysem Dolgowem.

Syryjska opozycja stwierdziła we wtorek, że siły lojalne wobec prezydenta Bashara al-Assada użyły gaz chemiczny na ludziach w północno-zachodniej prowincji Idlib, zabijając prawie 80 i raniąc 200 osób.

Assad spierał się, że jego rząd nie ma żadnej broni chemicznej po udzieleniu zgody na zniszczenie jej w 2013. Wykluczył też stosowanie chemikaliów przeciwko własnemu narodowi.

Rosyjski MON powiedział w środowy ranek, że ataku lotniczego koło Khan Shaykhun dokonał syryjski samolot, który uderzył w magazyn terrorystów w którym składowano broń chemiczną przeznaczoną do dostarczenia dla Iraku.

Zdaniem badacza z Centrum Badań Arabskich i Muzułmańskich Instytutu Studiów Wschodnich przy Rosyjskiej Akademii Nauk, Borysa Dolgowa, te oskarżenia są częścią nowej kampanii dyskredytowania syryjskiego przywództwa.

„”Armię syryjską oskarża się o użycie broni chemicznej, kiedy dane wykorzystują ci, którzy rozpoczęli te kampanię w oparciu o oświadczenia NCESC i organizację pod nazwą Obserwatorium Praw Człowieka w Syrii ulokowaną w Londynie, a faktycznie nie ma żadnych środków na prawdziwe monitorowanie sytuacji” – powiedział Dolgow.

Dodał, że „danych nie potwierdziły fakty ani inne dowody”.

[…]

Dolgow powiedział, że to jest propaganda i fałszywa kampania, ale pomimo wszystko, będzie kontynuowana.

„Niefortunne jest to, że nowy prezydent Ameryki dołączył do tej kampanii nie próbując zrozumieć szczegółów tego co faktycznie się dzieje” – powiedział.

Dalej stwierdził, że nadal jest niejasne w jaki sposób broń chemiczna albo jej składniki wylądowały u terrorystów.

„Były raporty, że sprowadzano je nielegalnie przez Turcję albo jakieś inne kanały. Mówiono, że bojownicy używają tej broni, to udowodnili, i co więcej, udokumentowali i potwierdzili rosyjscy eksperci” – podsumował Dolgow.

a

ŚWIATŁA, KAMERA, AKCJA!

Lewa i wspierana przez zachód grupa „humanitarna, syryjskie Białe Hełmy pozują przed kamerami.

Wcześniej tego dnia rzecznik rosyjskiego MSZ powiedziała podczas cotygodniowej konferencji prasowej, że Ameryka i inne kraje przedstawiły rezolucję o Syrii całkowicie opartą na fałszywych raportach.

Maria Zacharova powiedziała, że Białych Hełmów i Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) nie można uznawać za wiarygodne źródła, bo wielokrotnie zostały przyłapane na szerzeniu fałszywych raportów o sytuacji w rozdartym wojną kraju.

Dodała, że te same obrazy wykorzystywano dla zilustrowania sytuacji w Aleppo wykorzystuje się teraz by rzekomo udowodnić atak chemiczny w Idlib.

http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=149667

– o – 0 – o –

POTWIERDZONE:: Broń chemiczna w Idlib zgromadzona przez terrorystów

CONFIRMED: Chemical weapons in Idlib were stashed by terrorists

Adam Garrie

Rzecznik rosyjskiego MON, maj-gen. Igor Konaszenkow potwierdził, że wczorajszy 'atak chemiczny' w ogóle nie był atakiem chemicznym.

Syryjskie lotnictwo wzięło na cel należący do terrorystów magazyn broni chemicznej działających nielegalnie w Syrii. Tę broń chemiczną w Khan Sheikhoun często wysyłano do terrorystów działających w Iraku. To zostało potwierdzone przez iracki rząd.

To oczywiście jest zgodne z wczorajszym oświadczeniem  Syrii, co potwierdziło, że Syria nie posiada już żadnej broni chemicznej, co potwierdziły Rosja i Ameryka w 2013. [both Russia and the United States in 2013.]

To sprawia, że oświadczenie Rexa Tillersona o 'moralnej odpowiedzialności' Rosji i Iranu jest raczej głupawe, używając słów Sean Spicer.

Rosja i Iran nie miały nic wspólnego z incydentem w żaden sposób, i Syrii nie można obwiniać za to, że jej terrorystyczni wrogowie nagromadzili zapasy nielegalnej broni chemicznej.

Odpowiedzialność moralna jest całkowicie na terrorystach, którzy sami wykorzystywali broń chemiczną w miejscach jak Aleppo [places like Aleppo] w czasie konfliktu.

[…]

http://theduran.com/confirmed-chemical-weapons-in-idlib-were-stashed-by-terrorists/

3 powody na to, że raporty o syryjskim ataku chemicznym są fałszywe

Adam Garrie

  1. Syria nie ma broni chemicznej

Nie tylko syryjski rząd zaprzecza stosowaniu tej broni, ale wojsko wydało oświadczenie, w którym mówi:

„…armia nie ma jej i nie używa, ani w przeszłości, ani w przyszłości, bo nie ma jej w pierwszym miejscu”.

W 2013 Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej/Wspólna Misja ONZ w Syrii wydały raport [a report]  w którym podsumowały, że wszelką broń chemiczną w Syrii usunięto. Misję nadzorowały Ameryka i Rosja przy współpracy syryjskiego rządu.

Ale od tej pory różne grupy terrorystyczne działające w Syrii stosowały broń chemiczną, łącznie z trującym sarinem [poisonous sarin gas]. Broń chemiczną znajdowano na obszarach Syrii wcześniej zajmowanych przez terrorystów. Przez większość konfliktu politycznie motywowane źródła oskarżały Syrię i jej sojuszników o stosowanie broni chemicznej, pomimo, że jest zupełnie odwrotnie [opposite is true.].

  1. Rosja nie przeprowadziła żadnych ataków lotniczych na Idlib  

Oświadczenie rosyjskiego wojska potwierdziło, że w regionie Idlib nie było żadnych rosyjskich samolotów. To demaskuje wszelkie zarzuty co do rosyjskiego zaangażowania w wydarzenie w Idlib jako całkowicie sfabrykowane.

  1. Fałszywe info z fałszywych źródeł  

Początkowy raport Reuters o wydarzeniu powołuje się na SOHR.  Ta organizacja była już zdyskredytowana jako propagandowa mająca niewiele prawdziwych źródeł w Syrii, jeśli w ogóle.

Ponieważ w Syrii jest bardzo niewielu zachodnich dziennikarzy, duża część info przekazywanej jako relacje wydarzeń pochodzi o bardzo stronniczych i upolitycznionych źródeł realizujących swój program. Inaczej mówiąc, proterrorystyczne NGO i inne organizacje karmią media głównego nurtu dezinformacją przekazywaną jako fakty.

Absurdalność najnowszych zarzutów wobec Syrii i jej sojuszników, to kolejny przykład powstawania fałszywych info w czasie wojny syryjskiej. Jest to tylko sprawa całkowicie niewiarygodnych źródeł cytowanych jako prawda, i żadne z głównych mediów nie kwestionują ich wiarygodności.

To pozwoliło na to, żeby fałszywa narracja o Syrii rozpowszechniała się w Europie i w establiszmentowej anglojęzycznej prasie.

http://theduran.com/3-reasons-why-reports-of-a-syrian-chemical-weapons-attack-on-idlib-are-fake-news/

– o – 0 – o –

NIE CHCĘ ŻADNEJ WOJNY. KOMU JEST POTRZEBNA?

Tłumaczenie: Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.