Strona główna > Świat > Dlaczego Ameryka dalej stosuje sankcje wobec Syrii?

Dlaczego Ameryka dalej stosuje sankcje wobec Syrii?

Chińska CGTN w artykule zatytułowanym „Chiński dyplomata prosi Amerykę o zniesienie jednostronnych sankcji wobec Syrii / Chinese envoy asks U.S. to lift unilateral sanctions on Syria” napisała:

Chiński dyplomata we wtorek poprosił USA o natychmiastowe zniesienie jednostronnych sankcji na Syrię.

Lata blokady gospodarczej wywołały ogromne trudności dla narodu syryjskiego, szczególnie kobiet i dzieci. Cierpienia wywołane przez dewaluację syryjskiej waluty i rosnące ceny towarów, w tym żywności, spadają ciężko na cywilów w całym kraju, powiedział Zhang Jun, stały przedstawiciel China w ONZ.

Wysiłki Chin udzielenia pomocy gospodarczej Syrii i kwestionowania amerykańskich sankcji wobec Damaszku wynikają z otwartego sprzeciwu Rosji wobec kierowanej przez Amerykę wojny przez pomocnika z syryjskim rządem, który obejmował bezpośredni udział wojskowy Moskwy w konflikcie i czołową rolę Rosji w likwidowaniu uzbrojonych przez Amerykę grup bojowników w całym kraju.

Sankcje USA wobec Syrii dawno przeżyły rzekomą motywację dla amerykańskiego udziału w konflikcie – twierdzenia że wspierają demokratyczne aspiracje narodu syryjskiego i sprzeciwiają się rzekomemu naruszaniu praw człowieka przez syryjski rząd.

Bezsprzecznie ujawniono, że Ameryka celowo zorganizowała konflikt – od protestów przed 2011 do zbrojenia i przemieszczania wojowników do kraju żeby protesty uliczne w 2011 zamienić w destrukcyjną wojnę zastępczą. Dawno też ujawniono, że tzw. „wojownicy o wolność” faktycznie pochodzili z różnych organizacji terrorystycznych, w tym al.-kaidy i jej licznych filii.

Ponieważ operacje bezpieczeństwa w Syrii były odpowiedzią na to co teraz okazało się być agresją USA przez pełnomocnika i w końcu bezpośrednią amerykańską agresją przeciwko syryjskiemu rządowi – same sankcje okazały się być tylko składnikiem ekonomicznym na amerykańskie próby zdziesiątkowania narodu syryjskiego – a nie żadną pomocą dla niego.

I oczywiście te amerykańskie sankcje skomplikowały życie wszystkich Syryjczyków – od ogromnej większości popierającej syryjski rząd i mieszkała na kontrolowanych przezeń terenach w czasie konfliktu, do nawet popieranych przez Amerykę bojowników, którzy w końcu złożyli broń i poddali się siłom rządowym – oni wszyscy mają wielkie trudności i trudną drogę w odbudowaniu swojego kraju.

W ten sposób altruistyczne usprawiedliwienia użyte przez USA do nałożenia sankcji na Syrię i coraz słabsze usprawiedliwienia stosowane w celu ich dalszego uzasadnienia teraz okazują się być niczym innym jak propagandą, i powinno się brać pod uwagę pytając o powody nałożenia sankcji na inne kraje.

Ameryka wymyśliła i zorganizowała katastrofę humanitarną w Syrii – taką, którą wciąż aktywnie próbuje podtrzymać przez tak długo jak możliwe, i teraz utrwala żeby „było to bagnem dla Rosjan /“make it a quagmire for the Russians”. „Humanitarne” uzasadnienie Waszyngtonu sankcji na Syrię okazało się być puste, ale to sam Waszyngton odpowiada za podeptanie praw człowieka w Syrii.

Chiny – i wiele innych krajów – prosiły o zniesienie tych sankcji. Waszyngton – nie zaskakując nikogo – odmawia, ale niezdolność tzw. „międzynarodowych” instytucji do pociągnięcia Waszyngtonu do odpowiedzialności i / lub złagodzenia obecnego kryzysu w Syrii ujawnia, że „porządek międzynarodowy” któremu służą te instytucje nie działa i desperacko trzeba znaleźć alternatywy.

Pomoc gospodarcza Chin i wysiłki odbudowy Syrii w końcu zostaną zrealizowane – to jest  tylko kwestia czasu i sposób w jaki Chiny obejdą amerykańskie sankcje.

To zrealizuje się albo przez bezpośredni sprzeciw wobec nich, albo stworzenie systemów globalnych zupełnie niezależnych od i odizolowanych od amerykańskiej ingerencji.

Tak czy inaczej – jeśli Waszyngton nalega na utrzymanie swojej obecnej polityki – globalny system niezależny od Ameryki i odizolowany od niej to taki, w którym Ameryka zostanie odcięta i miażdżąca – perspektywa, która nie przyniesie korzyści ani narodowi amerykańskiemu, ani nawet specjalnym interesom Ameryki.

http://www.informationclearinghouse.info/55255.htm

tłumaczenie: Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.