Strona główna > Bliski Wschód > Destrukcja nie zabije idei – dość kampanii terroryzmu

Destrukcja nie zabije idei – dość kampanii terroryzmu

kampanii terroru dość!

To nie jest nowa sytuacja, że rozpoczęto szaloną kampanię zemsty na liderach, członkach i sympatykach Hamasu pod pretekstem rzekomej operacji wojskowej przeciwko ruchu oporu walczącego z okupacją. To również nie jest niczym nowym dla izraelskich wiezieni by je zapełnić znów członkami ruchu oporu, gdyż te wiezienia nigdy nie były od nich puste.

kampanii terroru dość!

Być może zakrojona na szeroką skalę najnowsza kampania, której początkiem było zniknięcie trzech osadników ma charakter kampanii zainicjowanej przez okupanta przeciwko Hamasowi ujęciem w 1992 roku bojownika Nissim Toledano, po którym w trakcie jej trwania setki przywódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu zesłano do Marj Al-Zohour, aby później powrócili w legendarny sposób.

Co nowego tym razem, że prowadzone działania nadal nie zostały zatrzymane, a ich koniec jest nieprzewidywalny ze względu na fakt, że los trzech osadników nadal jest nieznany. Kolejnym nowym problem jest to, że w skierowanej przeciwko Hamasowi kampanii on sam liczy na rozległą spuściznę dawnego dżihadu co oznacza, że obawy o ideę samego oporu przestają mieć znaczenie. To co Hamas pokazał w Palestynie, zwłaszcza w Strefie Gazy po porwaniu Shalit`a, po bitwie pod Al-Furqan i akcjach w Sijeel jest nie mniej zabójcze i niszczycielskie niż najnowsza kampania, ale ruch przetrwał i stawiał opór, a wszystkie próby zniszczenia ruchu nie powiodły się.

Nowe jest to, że Hamas na Zachodnim Brzegu, a konkretnie na tym etapie nie ma żadnego strachu przed stratami mimo, że obserwujemy uszczuplanie jego szeregów w ciągu ostatnich siedmiu lat od rąk okupanta i PA. Został pozbawiony wszystkich elementów organizacyjnych. Rada Legislacyjna, która została stworzona została skutecznie zablokowana, jej instytucje i zarządzanie zmienione, funkcjonowanie jej organizacji zostało zakazane, a jej członkowie są prześladowani. Ponadto, więzienia okupanta i PA zostały zapełnione członkami Hamasu, ale cena zapłacona przez opór na Zachodnim Brzegu specjalnie nie różni się od tego, co się dzisiaj dzieje i nie ma co oczekiwać, że osłabi to działania mas nadal żyjących pod okupacją, prześladowanych i nękanych.

Kampania okupanta nie osłabi Hamasu, choć zniszczone struktury organizacyjne utrudniają jego funkcjonowanie. Pomimo tego wszystkiego Hamas się wzmocni i wróci na tor w kierunku konfrontacji z okupantem we właściwym kontekście, co z kolei osłabi wszelkie wysiłki i próby zafałszowywania palestyńskiej rzeczywistości kreowanej całymi latami. Próby te mają skutecznie maskować najważniejszy problem, istnienie ruchu oporu i sprzeciwu wobec okupacji.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć na pewno co tak naprawdę się stało i jak Hamas był zaangażowany w porwanie, ale jeśli okazało by to się prawdą nie będzie to żadnym ubytkiem na morale jego samego i jego wielkiego wpływu na świadomość Palestyńczyków na scenie wszystkich wydarzeń, ponieważ będzie to oznaczać początek nowej fazy innej niż dotąd, nawet jeśli operacja się nie powiedzie, lub nie uda się przejść etapu negocjacji w sprawie uwolnienia palestyńskich więźniów.

Ci wszyscy inicjatorzy kampanii po zauważalnych interakcjach na ulicach Palestyny na obecną sytuację uświadomili sobie, że zbiorowa świadomość będzie miała największy wpływ na opór, i że wystarczy teraz jedna operacja wyrażająca wolę oporu, by zniknęły wszelkie jego obawy i słabości i tym samym sposobem zainicjowany zostanie nowy etap walk oporu do przezwyciężenia systematycznego wyniszczania narodu, wykreślenia nowych ścieżek tego ruchu i całkowitego wyzwolenia się spod okupacji.

Prosto z Palestyny – tł. z arab. ls

Felesteen.ps

الفتكُ لا يُميت فكرة

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *