Strona główna > Bez kategorii > Demonstranci w Turcji odrzucają przeprosiny rządu, demonstracje trwają

Demonstranci w Turcji odrzucają przeprosiny rządu, demonstracje trwają

źródło: http://www.presstv.ir/detail/2013/06/04/307230/turkish-protesters-reject-govt-apology/

 jammas.hussain20130604223139023

przygotował: Pluszowy Miś

Demonstranci w Turcji odrzucili rządowe przeprosiny za nadmierną przemoc policji i wezwanie do zakończenia zamieszek.

We wtorek, turecki wicepremier Bulent Arinc powiedział na konferencji prasowej w Ankarze: “nadmierna przemoc, jaka została użyta w pierwszej kolejności wobec tych, którzy okazali troskę o sprawy środowiska naturalnego, jest rzeczą złą i niesprawiedliwą. Przepraszam tych obywateli.”

Arinc wezwał zakończenia do zamieszek mówiąc, że protesty zostały następnie zawłaszczone przez “elementy terrorystyczne”.

Demonstranci wyszli na ulice ponownie we wtorek wieczorem na przekór tym przeprosinom rządu i wezwaniom do końca protestów, które przerodziły się w śmiertelne zamieszki w miastach całej Turcji.

Protestujący zalali tłumami plac Taksim, wywrzaskując hasła oporu wobec tureckiego premiera Erdogana, który wcześniej określił ich mianem “ekstremistów” i “wandali”.

“Wandale są tutaj! Gdzie jest Tayyip?” krzyczał tłum.

Domagali się dymisji rządu Erdogana.

“Jeśli oni zostaną wycofani, jeśli coś się zmieni w Turcji, konserwatyzm i rzeczy, jakie zrobili, to może tłumy wrócą do domu”, powiedział Didem Kul, 24-letni student na placu Taksim.

“Ale nie możemy iść do domu bez demonstracji. A nawet jeśli pójdziemy do domu, to nasz uczucia nie zmienią się”.

Tego dnia, Turecka Konfederacja Związków Zawodowych Pracowników Publicznych (KESK), zrzeszająca 240.000 pracowników, rozpoczęła dwudniowy strajk, aby wyrazić solidarność z protestującymi.

Rzecznik KESK, Baki Cinar, również odrzucił działania pojednawcze rządu.

“Przeprosiny to tylko próba kontroli i tylko dlatego je powiedzieli, bo wiedzą, że są przyciśnięci do muru”.

Od piątku, dziesiątki tysięcy antyrządowych demonstrantów zorganizowało protesty w Stambule, Ankarze, Izmirze, Mugla, Antalya, i wielu innych miastach i miasteczkach.

Według tureckiego Stowarzyszenia Praw Człowieka, dwóch demonstrantów zginęło, a ponad 2800 protestujących zostało rannych w ciągu ostatnich pięciu dni. Dodano, że 791 demonstrantów zostało aresztowanych przez policję.

Antyrządowe zamieszki rozpoczęły się po rozbiciu przez policję pokojowej okupacji placu  Taksim w piątek w proteście wobec niszczenia Gezi Park.

Protestujący mówią o Gezi Park, który jest tradycyjnym punktem spotkań wieców i demonstracji, jak również miejscem popularnym wśród turystów, że to ostatnia zielona przestrzeń publiczna w mieście.

http://www.presstv.ir/detail/2013/06/04/307211/fresh-protests-held-in-istanbul-ankara/

Demonstranci w Turcji rozpoczęli nową falę protestów pomimo represji

Demonstranci prowadzą nowe antyrządowe protesty mimo brutalnego stłumienia poprzednich przez siły policyjne; do tej pory cztery osoby zmarły.

Krzycząc antyrządowe hasła, tysiące ludzi wyszło znów na ulice w stolicy, w Stambule, i innych miastach, domagając się dymisji premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

(…)

Setki policjantów prewencji wspieranych przez armatki wodne stacjonowały wokół głównego placu Ankary w pobliżu biura premiera.

(…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.