Strona główna > Bez kategorii > Demonstranci w Libii szturmują siedzibę Kongresu w czasie zaprzysięgania nowego rządu

Demonstranci w Libii szturmują siedzibę Kongresu w czasie zaprzysięgania nowego rządu

źródło: http://uruknet.com/?p=m92251&hd=&size=1&l=e

 (Reuters) – demonstranci szturmowali we wtorek miejsce, gdzi odbywało się libijskie zgromadzenie narodowe, zmuszając je do przerwania głosowania nad proponowaną koalicją rządową określoną przez nowego premiera Libii, który został nim parę godzin wcześniej.

Około 100 ludzi spośród cywilów i byłych bojowników rebelianckich znalazło się w Sali posiedzeń Ogólnego Kongresu Narodowego, gdy ten głosował nad propozycją gabinetu rządowego przedstawioną przez premiera Ali Zeidana, jaki zawierał kandydatury wyłonione spośród liberałów i partię islamską.

W chaotycznej relacji tv, członkowie kongresu podjęli negocjacje z demonstrantami, nie godzącymi się na te nominacje, aby opuścili salę. Potem zaczęło się głosowanie, ale natychmiast przerwano je, a przewodniczący kongresu, Mohammed Magarief ogłosił, że sesja zostaje przełożona na środę.

“Niech dowiedzą się wszyscy Libijczycy i cały świat, w jakich warunkach przyszło nam pracować” powiedział Magarief.

Aby Zeidan mógł objąć urząd, musi uzyskać zatwierdzenie kongresu dla swego tymczasowego rządu, jaki ma się skupić na sprawach bezpieczeństwa w kraju, gdzie wiele milicji nad posiada broń, bo nie zostały rozbrojone od czasu obalenia Kaddafiego w zeszłym roku.

(…)

“Żaden region państwa nie był faworyzowany kosztem innego”. “Nie chcemy powtórzyć błędów albo sprowokować ulicy”.

(…)

Wyzwania w sprawie bezpieczeństwa

Odchodzący z urzędu minister obrony, Osama al-Juwali w expose przedstawił skalę problemów bezpieczeństwa w Libii, z jakimi spotka się nowy rząd. Podkreślił w poniedziałek, że siły rządowe nie sprawują kontroli nad Bani Walid, twierdzy Kaddafiego zajętej przez siły bojowników lojalnych wobec Trypolisu. Juwali powiedział, że próbował złożyć wizytę w mieście, ale wojska, jakie mu towarzyszły odmówiły wejścia so miasta. (…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.