Strona główna > Bez kategorii > Deklaracja Balfoura

Deklaracja Balfoura

Źródło: http://www.facebook.com/rafal.jedrasik

Rafał Jędrasik

Zdjęcie z wczorajszej pokojowej demonstracji w Kufr Qaddoum, Palestyna.

2 listopada, w 1917r., ówczesny brytyjski minister spraw zagranicznych, Arthur James Balfour, wysłał list do Waltera Rothschilda, przywódcy społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii, który był deklaracją brytyjskiego rządu okazującą pragnienie stworzenia w Palestynie „żydowskiej siedziby narodowej”, co było odpowiedzią na oczekiwania i starania ruchu syjonistycznego.

W tamtych czasach większość ludności Palestyny stanowili Arabowie. W momencie wybuchu wojny w Palestynie pokojowo koegzystowało obok siebie 56 tysięcy Żydów i 700 tysięcy Arabów. Deklaracja Balfoura jest w rzeczywistości oświadczeniem bezprawnie obiecującym jednej grupie ludzi, czyli Żydom, kraj należący do kogoś innego — do palestyńskich Arabów.

Deklaracja Balfoura zawiera wpis: „Rząd Jego Królewskiej Mości przychylnie zapatruje się na ustanowienie w Palestynie narodowego domu dla narodu żydowskiego i dołoży wszelkich starań, aby umożliwić osiągnięcie tego celu, przy czym jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że nie uczyni on nic, co mogłoby zaszkodzić obywatelskim czy religijnym prawom istniejących w Palestynie społeczności nieżydowskich”. Obecnie, rdzenni mieszkańcy Palestyny, wywodzący się głównie ze społeczności nieżydowskich, są masowo prześladowani, szykanowani, więzieni, wypędzani i zabijani na swojej ziemi i we własnych domach przez okupacyjne siły Izraela, które nagminnie popełniają zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. Deklaracja Balfoura dała podwaliny dla powstania tej zbrojnej organizacji terrorystycznej.

P.S. Najstarszy dziennik wydawany na terenie dzisiaj zwanym Izrael – Haaretz, oficjalnie przyznaje iż okupacyjne siły Izraela mordują cywilną populację Palestyny , bez rozróżnienia na wiek czy płeć http://www.haaretz.com/print-edition/opinion/the-idf-has-no-mercy-for-the-children-in-gaza-nursery-schools-1.268172

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.