Strona główna > Rosja > Deal stulecia: Putin oddaje Rothschildom firmę „Rosnieft” (video)

Deal stulecia: Putin oddaje Rothschildom firmę „Rosnieft” (video)

putin wiadomości Wolna Polska

putin wiadomości Wolna PolskaTransakcja stulecia, Putin oddał Rothschildom firmę „Rosnieft”. Ogólna kwota umowy wynosi 61 miliardów dolarów. Firma „Rosnieft” wykupuje 100% akcji TNK-BP od konsorcjum „AAR” i brytyjskiego koncernu paliwowego „BP”. Łączna kwota transakcji wynosi 61 miliardów dolarów. O podpisaniu umowy stało się wiadomym po komunikacie szefa firmy „Rosnieft”, Igoria Sieczina.

Wcześniej koncern „BP” poinformował o podpisaniu umowy przedwstępnej, która dotyczy warunków podstawowych sprzedaży swoich 50% udziałów w firmie „TNK-BP”. W ten sposób sama transakcja podzielona jest na dwa etapy. Najpierw koncern „BP” sprzedaje swoje 50% udziałów w „TNK-BP” firmie „Rosnieft” za 17,1 miliardów dolarów i pakiet udziałów zawierający 12,84% akcji firmie „Rosnieft”.

W trakcie realizacji drugiej części umowy koncern „BP” wyda 8 miliarda dolarów na nabycie dodatkowych 5,66% akcji firmy „Rosnieft” od rządu Federacji Rosyjskiej. Cena jednej akcji wyniesie 8 dolarów. Tym sposobem koncern „BP” stanie się drugim, po państwie rosyjskim,  akcjonariuszem firmy „Rosnieft”, informuje RBK, powołując się na źrodła zachodnie.

Należy zauważyć, że do przeprowadzenia transakcji konieczne jest otrzymanie zatwierdzenia przez rząd rosyjski. Przy tym sprzedaż udziałów koncernu „BP” w „TNK-BP” i dodatkowa inwestycja w „Rosnieft” będą przeprowadzone jednocześnie. W rezultacie koncern „BP” otrzyma pakiet udziałowy składający się z 18,5% akcji firmy „Rosnieft” a także środki pieniężne w wysokości 12,3 miliardów dolarów. W ten sposób udział koncernu „BP” w kapitale akcyjnym rosyjskiej firmy wyniesie 19,5%.

Koncern „BP” i firma „Rosnieft” mają 90 dni podczas, których będą dopracowane wszystkie szczegóły dotyczące umowy kupna-sprzedaży. „Jest to ważny dzień dla „BP”. Rosja odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu światowego bezpieczeństwa energetycznego i ta rola jeszcze w przyszłości znacznie wzrośnie. Firma „Rosnieft” powinna odegrać wiodącą rolę w rozwoju światowego przemysłu paliwowego.

Uważamy, że nabycie znacznych udziałów w kapitale „Rosnieft” przyniesie „BP” dobry zysk”, gazeta cytuje prezesa Rady Dyrektorów „BP”, Carla-Henrica Svanberga. Z kolei prezes firmy „Rosnieft” Igor Sieczin nazwał „ważnym krokiem” nabycie strategicznego pakietu udziałów w „TNK-BP” dla rozszerzenia podstawowej działalności swojej firmy. „”Rosnieft” z zadowoleniem przyjmuje współpracę z „BP” z jako ważnym inwestorem firmy. Ja mocno wierzę, że my zyskamy pozytywny efekt w formie wykorzystania ich wiedzy i doświadczenia pomyślnego wprowadzania najlepszych międzynarodowych standardów w Rosji”- powiedział Sieczin.

PRZED OBEJRZENIEM WŁĄCZ TŁUMACZENIE NA JĘZYK POLSKI

 Za: http://3rm.info/35370-sdelka-veka-putin-podaril-rosneft-rotshildamvideo.html

Data publikacji: 3.08.2013

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.