Strona główna > Zdrowie > Czy data urodzenia może przewidzieć twoje przeznaczenie?

Czy data urodzenia może przewidzieć twoje przeznaczenie?

Twój miesiąc urodzenia może wpływać na długość twojego życia, zdrowie psychiczne, a nawet wzrok. Wyjaśnia to David Robson.

Gaszenie świec
Gaszenie świec

Ponieważ urodziłem się w pierwszym tygodniu października, horoskop mówi, że powinienem być bezstronny i zrównoważony, odważny ale niezdecydowany. Może nawet opisać moje cechy fizyczne. Według astrologa z XIX wieku, Rafaela, powinienem być „raczej człowiekiem eleganckim, o okrągłej, pięknej twarzy, rumiany w młodości, ale o prostych cechach i skłonny wybuchów, co deformuje twarz na starość”. Byłbym urażony – do chwili kiedy zrozumiem, że Zac Efron i Gwen Stefani podobno mają te same cechy.

Nie trzeba dodawać, badania naukowe już dawno obaliły takie prognozy. Ale jedno badanie psychologiczne w 1970 wykazało, że pewne znaki zodiaku mogą korelować z pewnymi cechami osobowości, to później naukowcy doszli do wniosku, że to prawie na pewno odzwierciedlało moc oczekiwań. Jeśli dorastamy słysząc, że będziemy rzetelni i sprawiedliwi, uparci albo porywczy, to będziemy żyć zgodnie z tym scenariuszem. Co najważniejsze, naukowcy odkryli, że ludzie, którzy nic nie wiedzą o swoim horoskopie nie pasują do jego prognoz.

Szczegółowe prognozy horoskopów mogą się nie zgadzać, ale jest w nich ziarno prawdy. W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy zaczęli dostrzegać, że miesiąc twojego urodzenia naprawdę może przewidzieć twój los.

'Zimowe' dzieci maja lepszy wzrok (Getty Images)
‚Zimowe’ dzieci maja lepszy wzrok

Najbardziej oczywiste skutki dotyczą ocen szkolnych – dzieci urodzone pod koniec roku szkolnego osiągają nieco gorsze oceny niż urodzeni na początku szkolnego, chociaż różnice zazwyczaj zanikają z upływem lat. Ale są też inne, bardziej zaskakujące prawidła, których nie da się tak łatwo wytłumaczyć.

Na przykład pod koniec lat 1990, Leonid Gawrilow z Uniwersytetu Chicago wykazał, że osoby urodzone jesienią żyją raczej dłużej. Później potwierdził to badanie wielu innymi, przyglądając się 100-latkom. Najnowsze badanie wykazało, że ‚jesienne’ dzieci mają około 40% większą szansę dożyć do 100 lat niż te urodzone w marcu.

Początkowo odkrycia Gawrilowa napotkały na opór i brak zrozumienia. „Osoby nie znające najnowszych badań na ten temat są dalej sceptyczne, wiążąc tę pracę z astrologią” – mówi. „Ale kiedy prezentujemy nasze odkrycia profesjonalnym czasopismom, eksperci nie przyjmują ich dobrze”.

Sreeram Ramagopalan z Universytetu Oxford, zgadza się, że ta sprawa nabiera tempa. Podkreśla on, że niektóre z wcześniejszych badań nie tylko zbadały małą liczbę uczestników – co oznacza, że trudno było mieć pewność, że wyniki nie były po prostu fuksem. „Dopiero niedawno, w ostatnich 4 lub 5 latach duże badania zajęły się tymi sprawami kompleksowo” – mówi. Niektóre z ostatnich ustaleń pochodzą od dziesiątków tysięcy uczestników. Własne badania Ramagopalana, na przykład, przyjrzały się kartom zdrowia prawie 60.000 pacjentów w Anglii, pokazując, że ‚zimowe’ i ‚wiosenne’ dzieci mają typowo większe ryzyko schizofrenii, depresji i zaburzenia bipolarne [wahające się nastroje].

a
‚Wiosenne’ dzieci maja większą szansę zostania mistrzami w szachach

Inne cechy na które wpływają pory roku urodzenia to być może wzrok (‚zimowe’ dzieci mają najmniejsze prawdopodobieństwo dużej krótkowzroczności) i ryzyko alergii (osoby urodzone latem są najmniej podatne).

Wprawdzie mechanizmy stojące za tymi trendami są trochę mętne. Zmiany w diecie i roczne fale infekcji mogły, realnie, wpływać na rozwój rozwijającego się dziecka, z utrzymującym się wpływem na jego zdrowie w późniejszych dekadach – nawet na twój talent w baseball (jest większe prawdopodobieństwo, że zawodowi gracze w baseball urodzili się na jesieni niż wiosną, prawdopodobnie dlatego, że byli zdrowsi w początkowym okresie ich życia). Możesz być również narażony na różnego rodzaju alergeny podczas różnych pór roku. Alternatywnie, to może być tak proste, jak długość dnia. Jeśli chodzi o wzrok, na przykład, badania wykazały, że okres ciemności pomaga regulować rozwój gałki ocznej. Dlatego długie letnie dni mogą doprowadzić do tego. że oczy dziecka zmieniają kształt, przez co tracą ostrość, zaś ‚zimowe’ dzieci mają mniejszą szansę potrzeby okularów kiedy dorosną.

'Letnie' dzieci mają mniejszą  szansę na schizofrenię i depresję
‚Letnie’ dzieci mają mniejszą szansę na schizofrenię i depresję

Potem jest wit. D, która jest produkowana gdy nasza skóra jest odsłonięta na słońce. Choć od dawna wiadomo, że niedobór tej witaminy osłabia kości i powoduje krzywicę, to teraz wiemy jak istotne znaczenie ma dla rozwoju układu odpornościowego – co może również wpływać na ryzyko alergii – i układu nerwowego. „W badaniach na zwierzętach, jeśli ograniczy się wit. D podczas ciąży, potomstwo ma poważne zaburzenia neurologiczne” – mówi Ramagopalan.

Z tego powodu, niższy poziom wit. D może prowadzić do różnic w rozwoju ‚okablowania’ mózgu [brain’s wiring], co może tłumaczyć wyższy wskaźnik chorób psychicznych, takich jak schizofrenia czy depresja u osób urodzonych w zimie. Pomysł ten jest wciąż bardzo hipotetyczny, choć niektóre przypadkowe dowody pochodzą z Danii. Wkrótce po urodzeniu, każde duńskie dziecko jest nakłuwane w piętę i tę małą plamkę zaschniętej krwi zachowuje się jako zapis ich zdrowia w momencie ich przyjścia na świat. Analizując te dane dla osób urodzonych na początku lat 1980 i na początku lat 1990, naukowcy odkryli, że osoby z najniższym poziomem wit. D po urodzeniu były bardziej narażone na schizofrenię w późniejszym życiu.

Przyszli rodzice mogą się martwić tym, że powinni próbować zaplanować poczęcie według tych terminów – ale ważne jest by pamiętać, że skutki wydają się być stosunkowo niewielkie. Mimo to, Ramagopalan mówi, że w końcu, może uda nam się znaleźć proste ingerencje, które wygładzą te sezonowe różnice – na przykład poprzez uzupełnianie wit. D u ‚zimowych’ dzieci.

'Jesienne' dzieci maja większą szansę dożyc do 100 lat, i być zawodowymi graczami baseballa
‚Jesienne’ dzieci maja większą szansę dożyc do 100 lat, i być zawodowymi graczami baseballa

Przynajmniej wyniki dają nam lepszy wgląd w bogaty gobelin wpływów kierujących naszym przeznaczeniem. Oczywiście nasze geny i wychowanie to czynniki nadrzędne, ale jeśli coś takiego jak ‚losowy’ miesiąc urodzenia może kształtować nasze zdrowie psychiczne i długość życia, to jakie inne czynniki mogą określać naszą przyszłość? Nasz los może nie być zapisany w gwiazdach, ale dopiero zaczynamy rozumieć wiele innych niewidzialnych sił, które kierują ścieżką naszego życia dokładnie od dnia naszego poczęcia.

Could your birthday predict your fate?

Źródło: http://www.bbc.com/future/story/20140820-the-hidden-truth-of-star-signs

David Robson – 21.08.2014, tłum. z j. ang. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *