Strona główna > Polska > Czy warto kupować samochody poleasingowe?

Czy warto kupować samochody poleasingowe?

Samochody poleasingowe to świetne rozwiązanie, dla tych osób, które szukają auta w atrakcyjnej cenie i dobrym stanie. Czy warto kupować samochody poleasingowe?

Samochód poleasingowy – czyli jaki?

Leasing jest umową cywilnoprawną, zawieraną między firmą leasingową, a leasingobiorcą. W ramach umowy, leasingodawca zobowiązany jest przekazać leasingobiorcy do użytkowania samochodów. W zamian leasingobiorca dokonuje comiesięcznych opłat w kwocie, która ustalona jest w umowie. Przez cały okres jej trwania, auto jest własnością firmy leasingowej. Po jej wygaśnięciu, leasingobiorca może go wykupić lub zwrócić. Jeśli klient zwróci go firmie leasingowej, to taki samochód trafia do sprzedaży jako samochód poleasingowy. Wiele osób zastanawia się czy warto kupować samochody poleasingowe, bowiem zazwyczaj cechują się dobrą ceną i stanem. Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje takich aut:

 • Samochód poleasingowy, wykupiony przez firmę leasingową i sprzedany. Nie ma możliwości leasingowania go, natomiast można go kupić poprzez zaciągnięcie kredytu.
 • Samochód poleasingowy, który leasingobiorca zwrócić firmę leasingowej. Może być on sfinansowany za pomocą umowy leasingowej.
 • Samochód z windykacji. To samochód odebrany leasingobiorcy, który nie wywiązywał się z umowy i nie płacił określonych w umowie rat. Również może być leasingowany.

Czy warto kupować samochody poleasingowe?

Czy warto kupować samochody poleasingowe? To jedno z pytań, które zadają sobie osoby, decydujące się na zakup auta, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Ich największym atutem jest znajomość historii pojazdu, co ceni sobie wielu kierowców. Nie ma tu miejsca na utajenie jakiejkolwiek informacji np. przebiegu o aucie. Ponadto, wybierając auta poleasingowe:

 • Znany jest rzeczywisty stan auta. Nie ma tu możliwości zmiany stanu licznika ani zatajenia ewentualnych wypadków.
 • Istnieje możliwość wystawienia faktury VAT z pewną stawką, co pozwala leasingobiorcy odliczyć podatek,
 • Kupuje się dość młode auta, bo zazwyczaj nie są one starsze ni 5-6 lat,
 • Są one często jeszcze na gwarancji,
 • Najpierw są one wyceniane przez rzeczoznawcę. Potencjalny klient zapoznane się z wyceną przed jego zakupem
 • Można kupić auto w atrakcyjnej cenie

Na co należy zwrócić uwagę kupując samochody poleasingowe?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem auta poleasingowego, to ich zalety zdecydowanie przemawiają na korzyść dokonania takiego zakupu. Jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie i musi być dokładnie przemyślana. Decydując się na auto poleasingowe, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim sprawdź:

 • Czy firma zajmująca się sprzedażą aut poleasingowych jest wiarygodna,
 • Jaki jest stan techniczny samochodu,
 • Czy firma oferuje możliwość obejrzenia auta oraz sprawdzenia jego stanu technicznego przed zakupem.

Dobrze byłoby, aby auto sprawdził mechanik i mógł potwierdzić jego stan techniczny. Ważne jest sprawdzenie przede wszystkim stanu oleju, silnika, grubości lakieru oraz historii serwisowej auta, która znajduje się w książce serwisowej.