Strona główna > Polska > Czy mocarstwo III RP to mocarstwo korupcji ?

Czy mocarstwo III RP to mocarstwo korupcji ?

„W odpowiedzi na działania Rosji” prezydent Komorowski podpisał ustawę zwiększającą nakłady na finansowanie wojska do 2% PKB.

aaaa

Dotychczas wskaźnik środków budżetowych przeznaczanych na finansowanie polskich sił zbrojnych wynosił 1,95% PKB- co równało się kwocie około 32 mld złotych, a od następnego roku, wg. nowej ustawy,  ma już wynosić 2% PKB liczonego w stosunku do dochodów za rok poprzedni, co da w przeliczeniu wzrost roczny wydatków na wojsko o około 1 mld złotych rocznie.

Nie jest to duża kwota w skali sumarycznych kosztów utrzymania armii i w zasadzie niewiele ona wpłynie na stan modernizacji polskich sił zbrojnych, bo np. koszt zakupu tylko jednego nowego czołgu Leopard 2A7+ wynosi około 20 mln złotych (nie licząc kosztów serwisowania i amunicji) to w ciągu roku maksymalnie za uzyskaną kwotę 0,05% PKB idącą na zwiększenie wydatków na wojsko można takich czołgów kupić aż 50 sztuk (!). No chyba, że polski rząd planuje dalsze zakupy niemieckich czołgów Leopard 2  z demobilu w wersji A4 w ilości 250 sztuk za circa 200 mln euro, to powyższa kwota 1 mld powinna wystarczyć na pokrycie kosztów takiego jednorazowego zakupu.

Tylko co dalej?

Ano dalej możemy na przykład zakupić kolejną partię amerykańskich samolotów F-16 za 2 mld dolarów, co w przeliczeniu na złotówki będzie równało się ośmioletniemu zwiększonemu budżetowi, plus oczywiście koszty eksploatacyjne tych samolotów, co da w sumie około 10 mld złotych w ciągu dziesięciu lat.

Jak widać tylko ta nieznaczna „modernizacja” polskich sił zbrojnych; o 40 samolotów F16 i 250 sztuk niemieckich czołgów Leopard 2  A4 równać się będzie ponad dziesięcioletniemu zwiększonemu budżetowi wojska.

Czy więc w skali innych pilnych potrzeb, takie wydatki coś dadzą i zwiększą w sposób znaczny nasze poczucie bezpieczeństwa wewnętrznego?

Otóż odpowiedź jest bardzo prosta- NIE!

Więc w jakim celu mamy my, jako społeczeństwo, ponosić tak wysokie- i nie zmieniające w zasadzie naszej sytuacji militarnej wobec deklarowanego zagrożenia ze Wschodu- wydatki?

Może po prostu chodzi o zastosowanie podobnego manewru jak wobec Grecji, której wyniesione do granic absurdu koszty na budżet obronny był jedną z głównych przyczyn zadłużenia, a następnie- w sytuacji niemożności spłacenia zaciągniętych na ten cel kredytów- doprowadzenia państwa do bankructwa?

Proszę zwrócić uwagę, że takie absurdalne zakupy uzbrojenia  przez kolejne rządy Grecji, miały- co zostało już udowodnione- podtekst korupcyjny.

–   http://www.defence24.pl/news_korupcja-przy-zakupie-niemieckich-okretow-podwodnych-greckie-sledztwo-nabiera-tempa

–   http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1077353.html?print=tak&p=0

–   http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=12357

–   http://www.dw.com/pl/niemcy-podejrzenie-o-korupcj%C4%99-przy-sprzeda%C5%BCy-czo%C5%82g%C3%B3w-do-grecji/a-17328610

–   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/grecja-byly-minister-obrony-oskarzony-o-korupcje/btjy4

Czy w związku z tym możemy się spodziewać podobnej sytuacji w odniesieniu do Polski?

Jak sądzę, podejrzenia takie mają bardzo mocne podstawy, bo już przy zakupie 40 sztuk amerykańskich pocisków manewrujących JASSM do F-16 będących na stanie polskiego lotnictwa wojskowego musieliśmy zapłacić 12 razy więcej niż płaci za nie US-Force, a ponad sześć razy więcej niż zapłacili znacznie od nas bogatsi Finowie. Dodam, że ten przepłacony słono zakup 40 rakiet JASSM będzie nas kosztował 1,5 mld dolarów, a Finowie za 70 tych rakiet zapłacą tylko 255 mln dolarów, zaś amerykańskie siły zbrojne aż 120 mln dolarów.

Oceniając wartość kontraktu na zakup przez Polskę amerykańskich rakiet JASSM, znany analityk wojskowy i lotniczy, Tomasz Hypki powiedział, że:

„Jest to dowód potwornej korupcji w MON i marnowanie pieniędzy podatników na niewyobrażalną skalę”

Zaś, Janusz Zemke, były wiceminister obrony słysząc o wysokości rachunku jaki przyjdzie nam zapłacić za amerykańskie rakiety, powiedział, że „nie mieści mu się to w głowie”, określając sytuację jako „nieprawdopodobną”.

Proszę zwrócić przy tym uwagę, że wspomniane przeze mnie wyżej rozdęte potrzeby polskich sił zbrojnych to dopiero początek wydatków, bo w kolejce niezbędnych potrzeb stoją już następne propozycje, które aby zrealizować w ciągu najbliższych dziesięciu lat i 100 mld dolarów na pokrycie ich kosztów będzie za mało.

To jest właśnie kierunek wytyczony przez obecnie zasiadających w parlamencie przedstawicieli głównych partii politycznych, bo inicjatywa wzrostu wydatków na rzecz polskich sił zbrojnych nie jest wyłącznie inicjatywą aktualnego rządu, tylko realizuje ona projekt złożony w tym zakresie przez PiS. A więc kto by w przyszłości nie rządził korupcyjny układ na zakup sprzętu wojskowego i modernizację polskich sił zbrojnych będzie nadal konsekwentnie realizowany.

–   http://www.se.pl/pieniadze/newsy/korupcja-na-szczytach-wladzy-jest-stenogram-rzekomej-rozmowy-kwasniewskiego-i-kalisza_639167.html

a,a

Za: https://adnovumteam.wordpress.com/2015/07/24/wojna-domowa-na-ukrainie-24-07-2015r-155-dzien-od-nowego-rozejmu/#more-2211

Data publikacji: 24.07.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.