Strona główna > Świat > Czy mamy do czynienia z powtórką Fukushimy?

Czy mamy do czynienia z powtórką Fukushimy?

Południowokoreański operator elektrowni jądrowych poinformował w niedzielę, że cyberataki na działanie urządzeń w centrali firmy nie są krytyczne, ale nadal trwają, a elektrownie jądrowe w tym kraju działają bezpiecznie i są zabezpieczone przed atakami.

South Korean nuclear power plant

Korea Hydro & Nuclear Power Ltd podejmuje czynności w celu zwiększenia swego cyber bezpieczeństwa, zapowiedział prezes i dyrektor generalny firmy, Cho Seok. Nie podał  żadnych szczegółów w sprawie nasilających się cyberataków ani nie przedstawił, jakie środki bezpieczeństwa podjęła firma, powołując się na względy bezpieczeństwa.

„Nie możemy pozwolić, aby cyberataki zatrzymały pracę elektrowni jądrowej”. Cho dodał także, że sieć zamknięta wykorzystywana do działalności reaktora jest niedostępna z zewnętrznych linii komunikacyjnych i jest odporna na ataki sieciowe.

http://www.reuters.com/article/2014/12/28/us-southkorea-cybersecurity-nuclear-idUSKBN0K603320141228

KHNP, część państwowego koncernu energetycznego Electric Power, powiadomiła w ubiegły poniedziałek, że systemy komputerowe firmy zostały poddane atakom hackerskim, lecz utracono tylko dane nie-krytyczne dla działania systemów elektrowni, a operacje reaktora nie były zagrożone.

Korea Południowa ma 23 reaktory jądrowe, które dostarczają jedną trzecią energii elektrycznej. Trzy są aktualnie wyłączone celem rutynowej konserwacji lub oczekują na przedłużenie licencji.

http://www.theguardian.com/world/2014/dec/28/cyber-attacks-south-korean-nuclear-power-operator

Rząd i operator elektrowni jądrowych w ubiegłą środę postawiły zespoły ratownicze w stan najwyższej gotowości jako środek ostrożności na wypadek  kolejnych prób cyberataków na elektrownie jądrowe po tym, jak haker zażądał wyłączenia trzech reaktorów i zagroził „zniszczeniem” ich, jeśli żądania nie będą spełnione.

Urzędnicy i prokuratorzy w Seulu, którzy badali sprawę poinformowali, że nie wykluczają możliwości udziału Korei Północnej w atakach.

Państwowe media Korei Północnej w sobotę zaprzeczyły, aby były w jakiś sposób zaangażowanie w cyberataki i oskarżyły USA o odpowiedzialność za te czyny.

Prokuratorzy południowokoreańscy szukają również możliwości współpracy z władzami chińskimi w ramach śledztwa, gdyż  wyśledzono wiele adresów internetowych, jakie biegną do chińskiego miasta położonego w pobliżu granicy z Koreą Północną.

http://www.wsj.com/articles/korean-nuclear-plants-operating-safely-despite-cyberattacks-ceo-1419768564

W niedzielę, Korea Północna oficjalnie zdementował pogłoski jakoby była zaangażowana w ataki na KHNP, odnosząc się do takich oskarżeń, jako „spreparowanego spisku przeciwko komunistycznemu państwu”, donosi agencja Yonhap.

„Korea Południowa na ślepo próbuje połączyć niedawne ataki hackerskie na swoje  elektrownie atomowe  z naszym rządem”, powiadomiła oficjalna gazeta partii komunistycznej Korei Północnej, Rodong Sinmun.

„To jest zupełnie bezpodstawna fałszywka”, twierdzi agencja Yonhap cytując źródło.

http://sputniknews.com/asia/20141228/1016330128.html

Pluszowy Miś

P.S. Zobacz także:

Syjoniści wrabiają Koreę Północną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *