Strona główna > NWO > Czy to koniec Izraela? Panika Netanyahu

Czy to koniec Izraela? Panika Netanyahu

Wydaje się iż pierwszy morderca Benjamin Netanyahu przeżywa wstrząs, bo znaczna część Europy zamierza uznać Palestynę. Na spotkaniu na początku grudnia z francuskim prezydentem Francois Hollande, Netanyahu poprosił go o powstrzymanie propozycji zainicjowanej przez francuskiego ministra spraw zagranicznych, Laurenta Fabiusa, wzywającej do 2-letniego planu ustanowienia państwa palestyńskiego w granicach uzgodnionych w 1967.

a

Netanyahu powiedział tak: „Takie posunięcie jest przeciwieństwem porozumienia pokojowego, ono przeszkodzi wszystkim przyszłym negocjacjom i doprowadzi do eskalacji”.

Prawdopodobnie ma rację z trzech powodów. Pierwszy: jeśli będzie takie porozumienie, to bezsensowne ‚negocjacje’ jakie toczyły się od lat, a tylko opóźniały każde międzynarodowe działanie, kiedy Izrael dokonuje coraz większego ludobójstwa, ulegną zakończeniu. Ameryka nie będzie mogła popierać kradzieży ziemi i innych okrucieństw pod pozorem ‚negocjacji’. Palestyna zaistnieje jako wolny i niezależny kraj, i nie będzie nic do negocjacji.

Drugi, to że taki ruch „doprowadzi do eskalacji” powinno się postrzegać jako groźbę ze strony Izraela. Jeśli zaakceptuje się propozycję przyznania Palestyńczykom prawa do samostanowienia, i możliwość zamieszkania na własnej ziemi, to Izrael, najprawdopodobniej, zwiększy eskalację terroru przeciwko Palestynie. Strefa Gazy będzie ponownie bombardowana, będzie więcej burzonych domów na Zachodnim Brzegu, i więcej mężczyzn, kobiet i dzieci na Zachodnim Brzegu zostanie aresztowanych i przetrzymywanych bez żadnych zarzutów i przez nieograniczony czas. I to wszystko, oczywiście, z naruszeniem prawa międzynarodowego, ale Izrael i jego finansisty, Ameryki, nie obchodzi prawo międzynarodowe. Och, oba te kraje mówią w kółko o prawie międzynarodowym kiedy im pasuje, ale kiedy jest niewygodne, jak na pewno Izraelowi gdyby ten zbójecki kraj mógł je przestrzegać, to szczęśliwe są by je ignorować.

Ale twierdzenie Netanyahu, że ‚takie posunięcie jest przeciwieństwem porozumienia pokojowego’, jest jedynie prawdą kiedy pokój osiągnie się tylko na jego warunkach, czyli kiedy zakończy całkowite unicestwienie Palestyny. Przygotowywana przez Fabiusa propozycja doprowadziłaby do pokoju, mimo że nie wspomina o zamianie ziemi, co jest niepotrzebne. Palestyna nie powinna ‚zamieniać’ żadnej ziemi. Cała ziemia odebrana z naruszeniem prawa międzynarodowego na osiedla powinna zostać opuszczona i zwrócona prawowitemu właścicielowi, którym jest Palestyna.

Po rozmowie z Hollande, Netanyahu odmówił wypowiedzi jak otwarty jest francuski prezydent na jego żądania. To nie jest dobrym znakiem dla jego apartheidowskiego reżimu, ale to nie jest wszystko złe co usłyszał. Rozmawiał także z amerykańskim sekretarzem stanu, Johnem Kerrym, przez niektórych nazywanym najważniejszym amerykańskim dyplomatą, a przez innych praktykantem na Klauna Bozo, prosząc lub żądając zapewnień, że Ameryka, zgodnie ze zwyczajem, zawetuje każdy wniosek Palestyny o państwowość w ONZ. Podobnie jak po spotkaniu z Hollande, Netanyahu nie chciał powiedzieć czy otrzymał żądane zapewnienia od Kerry’ego.

Anonimowy oficjel izraelski powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że „teraz chodzi o rezolucję w RB ONZ usiłującą zmusić Izrael do akceptacji utworzenia palestyńskiego państwa jednostronnie i w określonym terminie czasowym”. Zapomina się swoją historię kiedy nie pamięta się tego, że ONZ zmusiła Palestynę do zgody na utworzenie państwa izraelskiego jednostronnie i w pewnym terminie czasowym, i nikt na świecie wtedy nie wydawał się zbyt zaniepokojony, poza Palestyńczykami.

Ten sam funkcjonariusz dalej powiedział: „Międzynarodowe wsparcie takiego jednostronnego posunięcia otworzy drzwi dla Hamasu na Zachodni Brzeg. Taki krok byłby niszczący dla Izraela i Palestyńczyków”.

Tak więc Izrael niepokoi to, że wsparcie dla uznania Palestyny umożliwi wejście na Zachodni Brzeg Hamasowi, demokratycznie wybranemu rządowi Strefy Gazy, który ostatnio zjednoczył się z Fatah, marionetkowym rządem Zachodniego Brzegu, zjednoczenie które wywołało tak zabójczą furię latem. Uważa, że to byłoby destrukcyjne dla Izraela i Palestyny, znowu grożąc Palestynie zwiększoną przemocą.

Najbardziej zagadkowe jest jego ostatnie zdanie: „Stawia się żądania wobec Izraela bez żądań wobec Palestyńczyków, i dlatego my się sprzeciwiamy [takiej inicjatywie]”.

Można by myśleć, że Palestyna już spełniła dużo więcej żądań niż Izrael nawet mógłby rozważać. Palestyna oddała ponad połowę swojego terytorium w czasie Nakba, albo katastrofy, kiedy ustanawiano Izrael, i 750.000 Palestyńczyków siłą i przemocą wypędzono z ich domów w ciągu kilku miesięcy. Palestyńczycy dalej tracili domy, gospodarstwa, łodzie rybackie, utrzymanie i życie przez ponad 60 lat. Oni strasznie cierpią teraz, kiedy Izrael stosuje swoją brutalną kontrolę nad wszystkimi granicami Gazy, i okupują Zachodni Brzeg. Nie powinno stawiać się żadnych więcej żądań od Palestyny. Izrael nie dał nic, i świat w końcu godzi się z tym faktem.

gaza2
Gaza

a

a

a

a

Co wywołało te zmianę? Gdzie w końcu p. Netanyahu popełnił błąd? Dlaczego tak wiele krajów, wcześniej nieśmiałych w jakiejkolwiek krytyce Izraela, teraz okazuje się być gotowymi uznać Palestynę? Choć tego od dawna oczekiwano, co wykazał coraz większy sukces ruchu BDS, można argumentować, że niewyobrażalnie okrutne i barbarzyńskie bombardowanie i inwazja Strefy Gazy, razem ze zwiększającą się przemocą wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, razem są ruiną Netanyahu. Zdjęcia bombardowanych szpitali, meczetów, domów i ośrodków dla uchodźców ONZ, i dzieci i dorosłych rozstrzeliwanych przez snajperów, mogły w końcu okazać się czymś więcej niż większość świata była skłonna tolerować. Artykuły w amerykańskich dziennikach autorstwa izraelskich dziennikarzy popierające ludobójstwo palestyńskiego narodu także wydają się być zbyt dużo do zniesienia dla większości ludzi.

Izrael, tak jak jego marionetka, Ameryka, kreuje własną rzeczywistość. Obywatele obu tych krajów raczej wierzą w bajki opowiadające o swoim kraju, ale reszta świata nie jest tak naiwna. Amerykańscy obywatele mogą głosić, jak robią to liderzy rządowi, że ich kraj jest najwspanialszy na świecie, ale reszta świata dostrzega korupcję, rasizm, biedę i niesprawiedliwość, która jest tak samo częścią amerykańskiego społeczeństwa. Izraelczycy mogą myśleć, że ich kraj jest jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie, ale instytucjonalny rasizm wobec Arabów i Afrykańczyków przeczy tej idei, i to dla reszty świata jest jasne. Obywatele amerykańscy mogą uważać, że ich żołnierze są wysyłani na świat tylko dla ochrony wolności i demokracji, ale było zbyt wiele niewinnych ofiar tej ‚ochrony’, by wierzono w tę farsę poza granicami Ameryki. Izrael często głosi, że ma najbardziej moralną armię na świecie, ale obrazy izraelskich żołnierzy porywających i dręczących małe dzieci, bombardujących domy i rodziny, odmawiający opieki medycznej potrzebującym Palestyńczykom, i codzienne dokonywanie innych okrucieństw są dostępne, i mogą być ignorowane w Izraelu, ale są zauważalne na świecie.

Możliwe że Netanyahu otrzymał zapewnienia jakich chciał od Hollande i Kerry’ego, tylko czas pokaże. Ale czas to jedno, razem ze sprawiedliwością, której Izraelczycy nie mają po swojej stronie. Jeśli obecne poczynania w kwestii państwowości poniosą fiasko, to po nich przyjdą kolejne. Izraelska kradzież ziemi nie będzie wystarczająco szybka by połknąć całą Palestynę zanim te wysiłki zwyciężą. Izraelska przemoc będzie trwała dotąd, aż OBZ zażąda powrotu do granic z 1967, i zapewni międzynarodowe siły pokojowe dla ochrony Palestyny przed dalszą przemocą Izraela. Ten dzień powoli nadchodzi, ale ostatnie wydarzenia pokazują, że przyspiesza.

Robert Fantina

Źródło: http://www.counterpunch.org/2014/12/17/netanyahu-in-a-panic/

Tłum. Ola Gordon

a

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *