Strona główna > Świat > Czy dolar się kończy jako ogólnoświatowa waluta rezerwowa? Indie kupują od Iranu ropę za złoto

Czy dolar się kończy jako ogólnoświatowa waluta rezerwowa? Indie kupują od Iranu ropę za złoto

Źródło: http://blog.alexanderhiggins.com

23/03/2012

Tłum. wMordechaj

Indie starają się pomóc Iranowi złamać monopol petrodolarowy poprzez użycie złota w transakcjach wzajemnych, aby omijać sankcje USA i UE, co mogłoby w perspektywie oznaczać koniec dolara jako światowej waluty rezerwowej. Coraz więcej krajów rzuca otwarte wyzwanie wobec wspieranych przez zachód sankcji wymierzonych w Iran i kontynuuje import towarów irańskich.

W następstwie odcięcia Iranu od systemu globalnej bankowości i systemu transferowego SWIFT, cały ten scenariusz zaczyna wyglądać jak fortel użyty po to, aby doprowadzić do stosowania w świecie tylko jednej waluty rozliczeniowej.

Jako rozrusznika tego pomysłu administracja Obamy rozdaje na prawo i lewo zakazy prowadzenia handlu z Iranem, jakie mogą być przeprowadzone przy zastosowaniu innych środków rozliczeniowych niż dolar.

To oczywiście oznacza, że irańska ropa może być kupowana całkowicie poza światowym rynkiem obrotu towarowego.

Konsekwencją tego staje się prosta zależność, że o ile dotąd monopol dolarowy w zakresie płatności za wymianę na rynku ropy naftowej utrzymywał amerykańskiego dolara w charakterze światowej waluty rezerwowej, o tyle obecnie ten monopol coraz szybciej zmierza do swego kresu.

Czy zastosowane przez zachód sankcje mimowolnie przyniosły odwrotny skutek?

Czy Iran został zmuszony do wejścia w stosunki handlowe z wieloma krajami i z użyciem złota jako środka wymiennego przy rozliczeniach z zaplanowanych z premedytacją powodów?

Coś mi tu po prostu wyraźnie nie pasuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.