Strona główna > Świat > Czy Chiny pozbywają się dolara? Właściwie nie

Czy Chiny pozbywają się dolara? Właściwie nie

W ostatnich latach Chińczycy podjęli ogromne wysiłki, aby uwolnić się od pociętych papierków. Oczywiście, wszystkich bloombergów dzień i noc zapewniają, że potrzebują dolarów i będą bardzo cierpieć z powodu utraty rozległego rynku amerykańskiego. Jednak rzeczywistość z jakiegoś powodu nie odpowiada takiej propagandzie.

Deficyt handlowy USA w handlu z ChRL poraża. Ostatnio Reuters podał, że obrót towarowy między krajami znacznie wzrósł i osiągnął 600 miliardów w papierkach. Jednocześnie chińskie gostatystyki skromnie i prawie niepostrzeżenie podały o dodatnim saldzie w budżecie ChRL w wysokości 375 miliardów z tych 600! W ciągu roku, kiedy władzę wykonawczą w USA sprawował ofiarny bojownik z czajna-bezczelnością Tramp, obłożył ChRL cłami pod tytułem „nie dokazujcie!”. W 2017 r. nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła o 8%, zgodnie ze statystykami Cesarstwa Niebiańskiego. Myślicie, że Trump przełamał ten trend a wyniki nie były od razu widoczne? W styczniu tego roku nadwyżka ChRL wzrosła, ale o 16%, w lutym – o 17! Ciąg geometryczny!

Wszystko to dzieje się na tle rozprzestrzeniania chińskich dolarów na całym świecie. Zakupy kopalń, przedsiębiorstw, technologii, które mają miejsce corocznie na całym świecie. W Eurazji budowany jest kosztowny kontynentalny Jedwabny Szlak. W samym środku Chin całkowicie zmieniono całą infrastrukturę, od której inżynierom szczęki odpadają ze zdziwienia. Wszystko to za dolary, puki co za nie, nie dają w mordę. Do reszty mnie zabiła wiadomość o budowie stałej linii wysokiego napięcia (tak było w tekście wiadomości) o długości tysiąca kilometrów z paneli słonecznych w Tybecie idącej ku Pacyfikowi. A dobiły mnie kompletnie plany budowy ogromnego liniowca wycieczkowego do podróży Północnym szlakiem morskim. Uświadomiłem sobie: oni nie są szaleni, ale wszelkimi sposobami próbują pozbyć się amerykańskich papierków.

I co? Udało się? ChRL przeskoczyła magiczny znak 3 tryliony $. W ciągu pięciu lat inwestycje w Ameryce zmniejszyły się o 150 miliardów. Żałosne 150 miliardów w ciągu pięciu lat!

Obawiam się, że Chińczycy nie mają żadnych zachęt w takich warunkach aby trzymać się rynku amerykańskiego, gdzie zamiast prawdziwych pieniędzy dają malowane papierki z portretami martwych właścicieli niewolników. Co więcej, według niektórych raportów, całkowite obroty handlowe na rynku Jedwabnego Szlaku przekroczyły już handel Chin ze Stanami Zjednoczonymi. Chiny handlują coraz więcej za juana i pindobloomberg nie ma w tej sprawie żadnych wiarygodnych informacji.

Tłum. Treborok

Źródło polskie: https://treborok.wordpress.com/czy-chiny-pozbywaja-sie-dolara-wlasciwie-nie/?preview=true

Źródło: Źródło: https://www.kramola.info/blogs/politika/kitay-izbavlyaetsya-ot-dollara-na-samom-dele-net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *