Strona główna > Świat > Czterej komandosi izraelscy ranni w Libanie

Czterej komandosi izraelscy ranni w Libanie

Komandosi - Wiadomości Polska

Komandosi - Wiadomości PolskaCzterej komandosi izraelscy ranieni przez libańską minę podczas prowadzenia rozpoznania

Daily Star doniósł wczoraj [8 VIII 2013r.] o dużej eksplozji na granicy izraelsko-libańskiej , w której zostało rannych czterech żołnierzy Wojsk Obrony Izraela (IDF). Po śledztwie przeprowadzonym przez libańską armię, okazało się że prawdopodobnie izraelski patrol przekroczył granicę w niewiadomym celu i spowodował wybuch. W artykule spekuluje się także, iż incydent spowodować mogła izraelska mina postawiona na granicy przez IDF; lub przez ied [improwizowane urządzenie wybuchowe – Minutus] Hezbollahu zainstalowane by zapobiegać takim niechcianym „wizytom” [wydaje się to jeszcze bardziej nieprawdopodobne, aby wojsko zajmowało się instalowaniem tzw. ajdików, czyli min samoróbek]. Daily Star notuje, że libańska milicja odkryła wiele podobnych izraelskich prób przeniknięcia do swoich linii komunikacyjnych.

W artykule zauważono sprzeczności odnośnie pozycji izraelskiego patrolu. Libańska armia twierdzi, że przekroczył granicę na dystans 400 metrów. Inne źródło twierdzi, że jedynie na kilka.

Tajne źródło izraelskie pozwoliło mi się nieco zorientować w sprawie [należy wziąć pod uwagę, że cały artykuł może być hasbarą] – łączona jednostka specjalna IDF (Sayeret Matkal) i Egoz (rozpoznanie) infiltrowała Liban w celu instalowania „urządzeń nasłuchowych”. Zamierzali spenetrować granicę jedynie na kilkaset metrów, gdy weszli na minę, która raniła czterech żołnierzy. Misję zarzucono, a jednostka wycofała się.

Gazeta zauważa, że IDF minuje duże obszary, aby udaremniać infiltrację Izraela przez Hezbollah. Wydaje się wysoce nieprawdopodobne, aby izraelski patrol nie był w stanie obejść własnych min. Zatem jest bardziej prawdopodobne, iż wybuchło urządzenie Hezbollahu. Jeśli tak, to dowodzi to kolejnej nieudanej misji prowadzonej przez IDF dotyczącej monitorowania Hezbollahu i ustępowania mu w wojnie wywiadów.

Przez ubiegły rok, a także jeszcze wcześniej, Liban ujawnił serie operacji szpiegowskich Izraela. Wcześniej tego lata, Hezbollah złamał systemy nawigacyjne zaawansowanych izraelskich dronów, zatopionych zanim wpadły w ręce wroga, tak jak to zrobiono z amerykańskimi dronami w Iranie. Kolejną porażką wywiadowczą był izraelski atak na syryjski posterunek rakietowy w Latakia. Mimo że zniszczono magazyn, większość sprzętu została przeniesiona. Misja została udaremniona przez kreta w szeregach Wolnej Armii Syryjskiej, sojusznika Izraela.

Najwyraźniej nie są to jedyne izraelskie operacje szpiegowskie wewnątrz Libanu i prawdopodobnym wydaje się, że IDF ponosi więcej porażek niż osiąga sukcesów.

9 VIII 2013r.
żródło: http://www.phantomreport.com/4-israeli-commandos-wounded-in-lebanon-landmine-explosion-were-infiltrating-spy-gear
przygotował: Minutus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.