Strona główna > Świat > Czechy: Powitanie Amerykanów i NATO

Czechy: Powitanie Amerykanów i NATO

Amerykański konwój ćwiczący ekspresowy wyjazd z Europy Środkowej zawitał do Republiki Czeskiej. Mknące autostradami pojazdy wojskowe, które dopiero co opuściły Polskę, zwalniały jedynie podczas mijania niewielkich grupek swoich fanów, popierających amerykańską hegemonię w Europie. Gdyby nie USA, cała Europa mówiłaby dzisiaj po rosyjsku lub arabsku – przekonywał jeden z uczestników wiecu odbywającego się pod amerykańskimi flagami.

a2

Amerykanie nie wszędzie byli jednak witani z podobną czołobitnością. Uroczystości zakłócił aktywista czeskiej Narodowej Demokracji Adam B. Bartoš, który skandował przez megafon antyamerykańskie hasła, a następnie próbował rzucić się pod przejeżdżające wozy opancerzone. Akcja Bartoša została w porę udaremniona przez policję. Z kolei w Pradze grupy zwolennikówNarodowej Demokracji i Komunistycznej Partii Czech i Moraw zorganizowały protesty pod hasłami „Yankee go home” oraz „Nie chcemy NATO ”. Przypominano o zbrodniach wojennych, jakich Amerykanie dokonali na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Przeciwnicy obecności wojskowej USA skandowali „NATO zrzuca bomby na dzieci”, podczas gdy zwolennicy Ameryki próbowali zagłuszyć zgromadzenie okrzykami „Chcemy NATO”.

Sami Amerykanie wyrazili zadowolenie z przebiegu uroczystości powitalnych w Republice Czeskiej.Było wspaniale i nie mogło być lepiej – zachwalał Mike Weatherholt, amerykański żołnierz. Po dotarciu do koszarów, tankowaniu i zaparkowaniu wozów, wojskowi mają wolne i ruszają w miasto. By ułatwić im dotarcie do rozmaitych uciech oczekujących na nich w stolicy Czech, na wieczór do koszar podstawione zostaną specjalne autobusy, które zawiozą ich wprost do metra. A stamtąd już tylko krok do zakosztowania kolejnych gorących powitań ze strony ludności tubylczej.

(na podst. idnes.cz, novinky.cz oprac. B.B.)

Za: http://xportal.pl/?p=20105

Data publikacji: 30.03.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *