Strona główna > Świat > Ukraina > Czechy – dziękujemy McCainowi za wygadanie się

Czechy – dziękujemy McCainowi za wygadanie się

a30

W związku z wydarzeniami na Ukrainie amerykański senator John McCain wezwał administrację prezydenta Baracka Obamy do odwołania decyzji w sprawie wycofywania tarczy antyrakietowej z Europy Wschodniej i ponownego poruszenia kwestii rozmieszczenia elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA w Czechach i Polsce. Zareagował na to prezydent Republiki Czech Miloš Zeman.

Uważał on i nadal uważa, że ten projekt jest nieefektywny. Natomiast minister spraw zagranicznych Czech Lubomír Zaorálek dodał: „Nasze bezpieczeństwo nie jest narażone na dodatkowe zagrożenia”.

Pomimo burzy krytyki pod adresem Rosji, wywołanej w czeskich mediach wydarzeniami na Krymie, propozycja senatora McCaina została przyjęta bez entuzjazmu. Na forum czytelników gazety „Lidove noviny”, która ją opublikowała, pojawił się komentarz: „Całe szczęście, że nie mamy radaru. Chociażby pozostaje nadzieja, że będziemy się przyjaźnić, a nie walczyć z sąsiednimi państwami. Nie cierpię idiotów, noszących broń pod nieobecność wrogów”.

Josef Hála, wójt wioski Jince położonej niedaleko poligonu Brdy, ocenił propozycję senatora z Arizony w sposób następujący:

Cieszę się, że po tylu latach Amerykanie wreszcie przyznali się, przeciwko komu zamierzali zbudować u nas ten radar! Teraz jest oczywiste, że od samego początku nie był przeznaczony do ochrony przed północnokoreańskimi czy irańskimi rakietami. W rzeczywistości cała tarcza antyrakietowa była wymierzona w Rosję. Myślę, że senator jest wojskowym jastrzębiem, który nie liczy się nawet z gospodarczymi realiami w samych Stanach. Wiemy przecież, że USA obecnie znacznie zmniejszą liczebność żołnierzy.

Niektórzy nasi politycy cały czas straszą Rosją. Moim zdaniem, jest to wymysł, Rosja nie stwarza żadnego zagrożenia. Jesteśmy Słowianami i powinniśmy pomagać sobie nawzajem.

Oto jak wójt Josef Hála ocenia sytuację na Krymie:

Większość ludności ciągnie tam w stronę Rosji. Kiedy rosyjskojęzycznym osobom nie pozwala się na mówienie w ojczystym języku, to zaczynają szukać drogi do kraju, gdzie będą traktowani jako równoprawni obywatele.

Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_03_13/Dziekujemy-McCainowi-za-wygadanie-sie-8693/

Za: http://gazetawarszawska.com/2014/03/13/dziekujemy-mccainowi-za-wygadanie-sie/

Data publikacji: 13.03.2014 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.