Strona główna > Bez kategorii > Czas na globalne NATO

Czas na globalne NATO

źródło: http://orwellsky.blogspot.com

Sekretarz Generalny NATO przedstawił wizję globalnego sojuszu wojskowego. 

Podczas wczorajszego wystąpienia w Clutham House w Londynie, Anders Fogh Rasmussen przedstawił wizję funkcjonowania Paktu Północnoatlantyckiego w nadchodzących latach, zwracając między innymi uwagę na potrzebę zmiany perspektywy na globalną i zacieśnienie więzów z partnerami NATO takimi jak Rosja, Chiny, UE, a także państwami w Azji i Afryce.

„Potrzebujemy Sojuszu patrzącego globalnie, o globalnych powiązaniach i globalnych kompetencjach. Oto moja wizja NATO” – powiedział Fogh Rasmussen, dodając przy tym, że Sojusz bardzo wiele na temat wzajemnej współpracy wyniósł przede wszystkim podczas misji w Afganistanie, a wnioski z tych lekcji powinny zostać wykorzystane w przyszłości. „Dziś wiele państw partnerskich wykorzystuje daną przez NATO szansę na wojskową edukację, treningi i ćwiczenia. Wciąż jednak robione jest to ad-hoc. Chciałbym zobaczyć o wiele bardziej ustrukturalizowane podejście i jak najszerszą grupę państw zaangażowanych w podobne działania.”

Sekretarz generalny NATO stwierdził, że chociaż zawarte niedawno porozumienie z Australią powinno być wzorem dla innych nie należących do NATO państw, to jednak rdzeniem organizacji wciąż pozostaje związek Ameryki z Europą i wzajemna strategia bezpieczeństwa. Dopiero na tym gruncie można budować kolejne sojusze.
Fogh Rasmussen wspomniał również o potrzebie rozwinięcia sfer działalności między NATO a partnerami Sojuszu. Jego zdaniem powinno dojść do częstszych i bardziej skoncentrowanych na problemie konsultacji w kwestii bezpieczeństwa, ważne jest również zacieśnienie współpracy w kwestii edukacji, Smart Defence a także cyberbezpieczeństwa.
Nie da się ukryć, że Fogh Rasmussen stara się nie rzucać słów na wiatr, czego dowodem może być ostatnia działalność NATO. Przedstawiciele Sojuszu z pewnością za sukces uznać mogą ostatnią decyzję rządu Pakistanu, który wyraził zgodę na ponowne otwarcie szlaku dostaw wojskowych do Afganistanu. Dostawy zablokowano w grudniu 2011 roku po tym gdy natowskie śmigłowcezaatakowała lokalny posterunek graniczny zabijając 24 pakistańskich żołnierzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.