Strona główna > NWO > Cybernetyka a inżynieria społeczna – kontrola umysłów

Cybernetyka a inżynieria społeczna – kontrola umysłów

Cybernetyka - kontrola umysłów

Cybernetyka - kontrola umysłówCybernetyka – ‚Cybersyn Projekt’ w Allende (środkowe Chile) była inspirowana częściowo projektem „Panopticon” – więzienia wg koncepcji Jeremy Bentham, które pozwoliłyby zatrudnić jednego strażnika do pilnowania wszystkich więźniów.

Więzienia miały jedną główną konstrukcję o okrągłym kształcie w której to cele były rozmieszczone dookoła niej. Najistotniejsze w tej konstrukcji było to, że cele nie posiadały wewnętrznych ścian dzięki czemu więźniowie byli pozbawieni całkowicie prywatności. Założeniem tego projektu było to aby psychologicznie wywoływać u więźniów uczucie stale obserwowanych.

Definicja i założenia

Cybernetyka to termin często niezrozumiany przez większość społeczeństwa. Tu nie chodzi o połączenie człowieka z maszyną. „Transhumanizm” dzięki filmom science fiction od 1950 roku został odepchnięty od prawdziwej definicji.

Dla inżynierów społecznych i planistów „zarządzania” Cybernetyka jest stereotypowym sposobem, aby zmniejszyć wszystko do zestawu zmiennych, które mogą być wykorzystane do wykonania przewidywalnych zachowań. Opinia publiczna nie jest uświadamiana ani szkolona na ten sposób myślenia.

By przyjąć, że sposób kontrolowania maszyn czy zwierząt gospodarskich nie dotyczy tego jak zarządzać ludźmi należy zrozumieć, że maszyna jest martwym „ustrojstwem”, jest tylko narzędziem. Człowiek żyje, posiada duszę i umysł. Cybernetyka robi krok naprzód nad rozróżnieniem „żywy” od „martwy” aby znaleźć jedną wspólną definicję. Określa przedmiot „co robi” a nie „czym jest”. Według tej definicji maszyny są tym co robią.

„Tak więc wszystko co istnieje w czasie i przestrzeni jest maszyną, częścią systemu.”

Definicja ta zyskująca popularność wraz z rozwojem kultury lat pięćdziesiątych identyfikowała Cybernetykę jako dosłowne połączenie człowieka z maszyną. Chociaż jest to możliwe w jakiejś jej części – rozruszniki serca czy hydrauliczne, sztuczne kończyny – to rozwijający się przemysł w „udoskonalaniu człowieka” mija się z głównymi definicjami i założeniami samej Cybernetyki.

Celem jest kontrola

Cybernetyka oznacza „sterować”- z greckiego kybernetes „sternik”. Metaforycznie oznaczałaby ster np. u statku lub państwa kierującego pod każdym względem całym społeczeństwem.

Czy pracowałeś kiedykolwiek dla korporacji? Kultura korporacyjna od 1950 roku stała się podobizną społeczeństwa zaprojektowanego wg prawa cybernetyki. Dziedzina ta jest źródłem takich pojęć, jak „Human Resources” (zasoby ludzkie) co zwykle nazywane jest również jako kadry.

“Human Ecology” (ekologia ludzka dosł.) jest terminem używanym przez CIA do kategoryzacji poszczególnych programów składających się na projekt MKUltra zajmujący się eksperymentami nad kontrolą ludzkich umysłów.

To działa na całe masy społeczeństwa. Ludzie są dla nich problemem bo mogą być nadal nieprzewidywalni.

tł. ls

‚thetruthseeker’

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *