Cyberdemokracja i iVoting

3 Maja 2019 odbyło się pierwsze Forum Demokracji Bezpośredniej. Swoją obecnością zaszczycił je burmistrz Sobótki Mirosław Jarosisz, prof. dr Mirosław Matyja ze Szwajcarii, przedstawiciele think-tanku Narodowi Insytutu Studiów Strategicznych posłowie Kukiz i kandydat do PE dr. Hubert Czerniak. Prezentacja Mateusza Jarosiewicza dotyczyła udziału technologii w odzyskaniu suwerenności technologicznej, demokratycznej oraz monetarnej.

Przedstawione zostało działanie w praktyce systemu wybory kandydatów na jedną listę wyborczą 1Polska oraz ewolucji wspólnych postulatów. Ważnym narzędziem do rozwoju demokracji oddolnej jest technologia smart city i Blockchain, która decentralizuje i demokratyzuje proces rządzenia i decydowania. W zestaw narzędzi Cyberdemocracy dla kandydatów do parlamentu i samorządu oraz obecnych władz wchodzi kilka aplikacji zbudowanych wokół cyfrowej tożsamości opartej o technologię Blokchain i opatentowaną „Sieć Zaufania„. Aplikacja iVoting umożliwi głosowanie w budżecie obywatelskim, a dodatkowe funkcje pozwolą na: Tworzenie lokalnego rynku towarów i usług. Wspieranie walut lokalnych. Premiowanie aktywności obywatelskiej.

16 maja 2019 odbyła sie na uczelni Łazarskiego w Warszawie prezentacja systemu iVoting w gronie ekspertów smart city i Blockchain.

3 thoughts on “Cyberdemokracja i iVoting

  1. Jak Redakcja WP zapatruje się na promowanie cyberdemokracji i jednoczesne przestrzeganie przed szerokorozumianym cyberzniewoleniem, które obecnie na największą skalę wprowadzane jest w Chinach? Na infografice elektronicznej tożsamości ukazany jest odcisk palca – jedna z najistotniejszych danych biometrycznych (która – napomnę tylko przy okazji – na największą w Polsce skalę jest pobierana na młodej generacji korposzczurków zapatrzonych w kult własnego ciała na siłowniach i klubach fitness czynnych całą dobę)?

    1. Bdb pytanie. Technologia sama w sobie nie jest zła (piszę z telefonu w drodze do pracy). Problemem jest jej wykorzystanie. Okiełznanie energii atomowej doprowadzilo do powstania smiercionosnej broni atomowej jak i do taniej energii bez zanieczyszczania środowiska.To co zrobiono w Chinach to jest straszny obłęd i totalna kontrola. Pomysły z chipizacja powodują zimne dreszcze. Jednak to co proponują autorzy powyższej technologii w zamyśle ma dac ludziom więcej swobody i możliwości przez promowanie demokracji bezpośredniej (ja tam demokrata nie jestem ale wiekszosc tak). Większa ingerencję zwyklego czlowieka w proces decyzyjny. I myślę że nad tym warto się pochylić i to przedyskutować. Z pewnością trzeba tworzyć alternatywę przed tym co jest w chinach i będzie w Australii.

  2. Jak Redakcja WP zapatruje się na promowanie cyberdemokracji i jednoczesne przestrzeganie przed szerokorozumianym cyberzniewoleniem, które obecnie na największą skalę wprowadzane jest w Chinach? Na infografice elektronicznej tożsamości ukazany jest odcisk palca – jedna z najistotniejszych danych biometrycznych (która – napomnę tylko przy okazji – na największą w Polsce skalę jest pobierana na młodej generacji korposzczurków zapatrzonych w kult własnego ciała na siłowniach i klubach fitness czynnych całą dobę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.