Strona główna > Filmy > Cus D’amato – Różnica pomiędzy tchórzem a bohaterem

Cus D’amato – Różnica pomiędzy tchórzem a bohaterem

Żelazny Mike nie zawsze był “bestią”. Nie zawsze też był “żelazny”. To przyszło później. W 1980r. był jeszcze ulicznym złodziejaszkiem z kompleksami i kartoteką długą jak kodeks karny. Nikt w niego nie wierzył. Cus D`Amato był pierwszy.

Kiedy Mike Tyson zaczął trenować z Cusem D’Amato i zamieszkał w jego domu w Castskill, od razu pomyślał, że z łatwością mógłby obrobić „tych białych sukinsynów”! Ten 12-letni chłopak z Brownsville wciąż wolał okradać warzywniaki na Bronksie niż trenować i chyba nie chciał być pięściarzem. Mike’a Tysona, jakiego znamy, trzeba było stworzyć na nowo. Cus D`amato wiedział, jak to zrobić.

D’Amato przyjął 12-letniego Mike’a Tysona pod swój dach, ale minęły tygodnie nim pozwolił mu wejść do ringu. Najpierw musiał popracować nad jego pokręconą psychiką. Mike nikomu nie ufał, a już na pewno nie białasowi mieszkającemu w wiktoriańskiej willi z czterema łazienkami. Nie miał pojęcia co ten stary wariat od niego chce i dlaczego tak dużo z nim rozmawia. A Cus opowiadał mu o dawnych mistrzach, o tym dlaczego byli wielcy. Mówił, że trzeba oswoić strach i umieć go wykorzystać, a tchórz i bohater boją się tak samo. Tylko działają inaczej. Tyson wspominał, że na zawsze zapamiętał moment, kiedy Cus, zupełnie serio, powiedział mu: „Wiesz, Mike, możesz być następnym mistrzem świata”.

a

Dom w Catskill był internatem dla trudnych chłopców i laboratorium w jednym. D’Amato miał w okolicy opinię chorobliwie podejrzliwego wariata. Zakłady poprawcze z całego stanu przysyłały mu agresywnych nastolatków z pokręconą psychiką, a Cus próbował poskładać ich poszarpane osobowości. Nawet jeśli ktoś nie miał dość umiejętności, żeby zostać bokserem, to gym w Catskill dawał mu szansę wyjść na prostą.

a
Cus D’amato – ur. 17.01.1908 zm. 04.11.1985 r.

Za: http://lewynalewy.wordpress.com/tag/cus-damato/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.