Strona główna > Zdrowie > Cukrzyca, otyłość i problemy rozwojowe wywoływane przez toksyczne produkty z korporacji chemicznych

Cukrzyca, otyłość i problemy rozwojowe wywoływane przez toksyczne produkty z korporacji chemicznych

Dowody dalej wiążą EDCs – substancje chemiczne zakłócające wydzielanie wewnętrzne / układ endokrynologiczny / hormonalny z szerokim zakresem chorób, a w szczególności z otyłością i cukrzycą, zdaniem opinii naukowej wydanej przez Towarzystwo Endokrynologiczne.

a

Ta nowa opinia nawiązuje do raportu Towarzystwa z 2009, w której podkreślono istniejące badania na temat zagrożeń zdrowotnych ze strony EDC.

„Dowody są bardziej stanowcze niż kiedykolwiek wcześniej – EDC zakłócają hormony w sposób który negatywnie wpływa na zdrowie człowieka”, powiedział Andrea C Gore z University of Texas w Austin, przewodniczący zespołu zadaniowego, który sporządził to oświadczenie.

„Setki badań dochodzą do tego samego wniosku, czy są to długoterminowe badania epidemiologiczne na ludziach, podstawowe badania na zwierzętach i komórkach, czy badania na grupach osób z rozpoznanym narażeniem zawodowym na poszczególne chemikalia”.

Chemikalia zmieniające hormony niszczą zdrowie na skalę globalną

EDC to substancje chemiczne, które naśladują, blokują lub w inny sposób zakłócają hormony w organizmie. To zaburzenie wewnętrznego systemu komunikacyjnego organizmu może zmieniać wzrost i rozwój komórek wywołujących wiele różnych problemów zdrowotnych. Rozwijające się niemowlęta są szczególnie narażone przez EDC na wysokie ryzyko problemów zdrowotnych przez całe życie.

Wśród najbardziej znanych EDC są bisfenol A (BPA), który znajduje się w żywności, puszkach napojów i paragonach papierowych; ftalany, stosowane w kosmetykach i tworzywach sztucznych (w tym w urządzeniach medycznych), środki zmniejszające palność i pestycydy. Badania wykazały, że substancje chemiczne są tak powszechne, że niemal każdy na świecie w organizmie nosi śladowe ilości co najmniej jednego EDC.

Wcześniejsze badania mocno wiązały EDC z niepłodnością, problemami neurologicznymi, nowotworami powiązanymi z hormonami i innymi chorobami. Zdaniem ostatnio opublikowanych w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism wyników badań, narażenie na EDC kosztuje Unię Europejską €157 mld ($209 mld) rocznie w opiece zdrowotnej i utraconych zarobkach.

Dowody mocniejsze niż kiedykolwiek

Choć wcześniejsze badania już wiązały EDC z otyłością i cukrzycą, to nowa opinia Towarzystwa Endykronologicznego pokazuje nowe, mocniejsze rezultaty. Opinia ta zauważa, że badania na zwierzętach wykazały iż nawet minimalne ilości prenatalnego narażenia na EDC mogą wywołać otyłość w późniejszych latach. Niektóre EDC wykazały także bezpośrednie szkody w komórkach alfa i beta w trzustce, komórkach wątroby i tłuszczowych, powodujące insulinooporność i cukrzycę typu 2. Badania epidemiologiczne na ludziach także pokazują silne powiązania między narażeniem na EDC i obu tymi chorobami.

Szacuje się, że obecnie 29 mln Amerykanów cierpi na cukrzycę, a 35% dorosłej populacji na otyłość.

Nowe badania wzmocniły także dowody wiążące EDC ze spokrewnionymi z hormonami nowotworami (np. piersi i jajników), problemami reprodukcyjnymi, zaburzeniami tarczycy, problemami prostaty i zaburzeniami neurorozwojowymi.

„Jasno widać, że musimy podjąć działania by zminimalizować dalsze narażanie” – powiedział Gore. „Mając coraz więcej chemikaliów na rynku cały czas, potrzebne jest lepsze badanie bezpieczeństwa by zidentyfikować nowe EDC i upewnić się, że nie będą one występować w produktach używanych w domach”.

Problem globalny: wymagane pilne działania

Opinia ta wzywa do podjęcia wielu środków w celu zmniejszenia ryzyka ze strony EDC, w tym dodatkowych badań związku przyczynowego między EDC i różnymi problemami zdrowotnymi, przepisów wymagających badanie substancji chemicznych przed dopuszczeniem ich do użytku nawet w bardzo niskich stężeniach, co do aktywności substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, tworzenia nowych produktów do testowania i eliminowania EDCs, oraz edukacji decydentów i społeczeństwa na temat sposobów unikania EDC w żywności i środowisku, jak i w celu zmniejszenia narażenia nienarodzonych dzieci.

Opinia wzywa także społeczność międzynarodową do uznania globalnego charakteru problemu EDC.

„Narażanie na chemikalia zakłócające gospodarkę hormonalną podczas wczesnego rozwoju może mieć długotrwałe, a nawet stałe konsekwencje” – powiedział członek Towarzystwa Jean-Pierre Bourguignon z University of Liege, Belgia. „Nauka mówi wyraźnie, że nadszedł czas by decydenci wzięli pod uwagę tę ogromną ilość dowodów kiedy pracują nad legislacją”.

Wyeliminowanie tych chemikaliów ze środowiska może ochronić nas przed otyłością i cukrzycą.

Źródło: http://medicalxpress.com/news/2015-09-chemical-exposure-linked-diabetes-obesity.html

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.