Strona główna > Bez kategorii > Clinton zaproponował unicestwienie 5 tysięcy

Clinton zaproponował unicestwienie 5 tysięcy

źródło: http://www.wicipolskie.org

Trybunał w Hadze wznowił rozprawę przeciwko serbskiemu generałowi Ratko Mladiciowi, oskarżanemu o ludobójstwo muzułmanów w mieście Srebrenica na terytorium Bośni-Hercegowiny w lipcu 1995 roku.

Szefowa Centrum do spraw badań kryzysu bałkańskiego doby obecnej Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk Jelena Guśkowa po raz kolejny przypomina, że nie było tam żadnego ludobójstwa:

„Teraz problem Srebrenicy stał się przedmiotem spekulacji politycznych, w których angażuje się także samych Serbów, chociaż jest coraz więcej danych o tym, że Srebrenica jest zaplanowaną i dobrze wykonaną operacją muzułmańskich służb specjalnych. Kłamstwa na temat Srebrenicy rozpowszechniają się po świecie w zawrotnym wręcz tempie, walka z nimi jest coraz bardziej trudna. Srebrenica stała się symbolem ludobójstwa ludności muzułmańskiej, popełnionego jakoby przez serbskich wojskowych w lipcu 1995 roku.

Manipulowanie liczbą ofiar zaczęło się jeszcze wówczas n, natomiast w 2009 roku parlament europejski uznał dzień 11 lipca „dniem pamięci ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie siły bośniackich Serbów w 1995 roku wymordowały 8 tysięcy cywili”. Żadne fakty nie potwierdzają tej liczby ofiar”.

Zaczęły pojawiać się dokumenty i materiały, ujawniające inną wersję wydarzeń w Srebrenicy i wprowadzające poprawki do liczby domniemanych ofiar. Zaczęli mówić uczestnicy wydarzeń, publikowane są dokumenty służb specjalnych niektórych krajów, prowadzone są poważne badania analityczne, w tym także robią to zachodni dziennikarze I uczeni.

W raporcie sekretarza generalnego ONZ w sprawie Srebrnicy w 1999 roku podkreślono, że niektórzy Bośniacy ze Srebrenicy sugerowali, jakoby „prezydent Izetbegowić powiedział im, że, jak on dowiedział się, ingerencja w Bośni-Hercegowinie jest możliwa, lecz jedynie w tym przypadku, jeśli Serbowie wedrą się na teren Srebrenicy i wymordują co najmniej 5 tysięcy jej mieszkańców. Potwierdza to eks szef policji Srebrenicy Hakije Mecholić. W wywiadzie dla czasopisma „Dani” zacytował on wypowiedź Izetbegowicia, skierowaną do delegacji Srebrenicy: „Musicie wiedzieć, żeClinton zaproponował mi w kwietniu 1993 roku: trzeba, aby siły czetników weszły do Srebrenicy i stały się sprawcami masakry pięciu tysięcy muzułmanów, wówczas dojdzie do interwencji zbrojnej”.

Czy jednak były jakiekolwiek ofiary?

Z 2442 osób, których zwłoki znaleziono we wspólnych grobach w latach 2002-2006, jakoby rozstrzelanych w lipcu 1995 roku, 914 wzięło udział w wyborach we wrześniu 1996 roku. Analiza wniosków sądowej ekspertyzy lekarskiej, sformułowanych przez ekspertów trybunału w Hadze, na podstawie badań zwłok ze wspólnych grobów, wykazała, że w 92,4 % wypadków przyczyna zgonu oficjalnie nie został ustalona. Staranna analiza demograficzna ludności Srebrenicy sprzed lipca 1995 roku i po nim wykazuje skrajnie ciekawe wyniki.

Udział mężczyzn, zdolnych do udziału w działaniach zbrojnych, zarejestrowanych jako żywi po upływie miesiąca po wydarzeniach lipcowych, w sumarycznej liczbie zarejestrowanych uchodźców i wojskowych 28 dywizji armii Bośni-Hercegowiny jest nieco większa, niż w lipcu 1995 roku. Wówczas, w lipcu 1995 roku w składzie sił pokojowych ONZ na terytorium Bośni-Hercegowiny wśród licznych dziennikarzy nie było ani jednego świadka, który widziałby na własne oczy „ludobójstwo” w Srebrenicy.

Pod silną presją ze strony UE Serbowie pośpiesznie przyznali się do swej winy i w marcu 2010 roku serbski parlament złożył przeprosiny za popełnione zbrodnie. Ale nie należało tego robić, dopóki wszystkie okoliczności wydarzeń w Srebrenicy nie zostaną ustalone i nie dotrą do wiadomości publicznej. Inaczej będzie to ciężkim oskarżeniem przeciwko całemu narodowi serbskiemu, stanie się potwierdzeniem sugestii NATO co do odpowiedzialności Serbów za wszystko, co miało miejsce na Bałkanach w latach 1990-tych I usprawiedliwieniem bombardowań w 1999 roku.

Źródło: http://polish.ruvr.ru/2012_07_10/81002701/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.