Ciężar lichwy

We wpisie “Lichwa jest w Polsce …. nielegalna” (http://wolna-polska.pl/wiadomosci/lichwa-jest-w-polsce-nielegalna-2013-07) znalazła się informacja o wysokości zadłużenia Polski i Polaków w polskojęzycznym systemie bankowym.

Na podstawie skonsolidowanego bilansu systemu bankowego (bilans skonsolidowany monetarnych instytucji finansowych, http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/pieniezna_i_bankowa/skonsolidowany.html) całkowite zadłużenie na koniec czerwca 2013 roku wynosi 1.118.144 mln zł.

Od tych wierzytelności krajowy system bankowy pobiera lichwę. Przy średniej ważonej stopie lichwy 8% rocznie szacowana lichwa w skali roku to 89.452 mln zł. Mniej więcej tyle jako obywatele, rząd, wszyscy dłużnicy, musimy płacić rocznie lichwy krajowemu systemowi bankowemu. To jest oczywiście tylko lichwa płacona krajowym bankom. Polska jest jeszcze zadłużona za granicą…

Zadłużenie zagraniczne

Narodowy Bank Polski informuje nas o wysokości zadłużenia zagranicznego Polski (http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/zadluz.html). Po przeliczeniu na złotówki, na koniec 2012 roku to kwota 1.112 miliardów złotych (http://www.parkiet.com/artykul/1314050.html), a więc wielkość bardzo zbliżona do zadłużenia wewnętrznego.

Przy szacowanej średniej ważonej stopie lichwy 6% rocznie całkowita wartość lichwy liczona w złotówkach za zadłużenie zagraniczne to 66.720 mln zł. Oczywiście w przypadku zadłużenia nominowanego w walutach obcych wszystko zależy od wahań kursowych i stóp rozstrzyganych za granicą.

a

Całkowity ciężar lichwy

Szacunek lichwy od zadłużenia krajowego i zagranicznego to w sumie 151.172 mln zł rocznie. Ta kwota podzielona na 35 milionów Polaków daje 4.462 zł na głowę rocznie. To przydział na pracownika, staruszka i oseska. To raczej minimalny szacunek, można to ustalić dokładniej korzystając z bardziej dokładnych narzędzi analitycznych.

Na pewno co najmniej 5.000 złotych rocznie każdy z nas musi płacić lichwiarzom za sam przywilej życia.

Przygotował: Szczypior

*******************************************************

Zobacz także:

„Austriacka” szkoła ekonomiczna i jej dziesięć kłamstw

Jak kiedyś z lichwą walczono

Lichwa jest w Polsce …. nielegalna

“Austriacka” szkoła ekonomiczna – związki z judaizmem

Żydo-masońska ekonomika Rona Paula

„Austriacka” szkoła ekonomiczna

Szukasz prawdy? Idź za pieniądzem!

“Austriacka” szkoła ekonomiczna – SPONSORZY

O wskaźnikach statystycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.